Халеева комета

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Халеева комета

Халеева комета, службена ознака 1p/Halley е најпознатата комета во историјата на човештвото. Наречена е така според својот откивач астрономот Едмунд Халеј. Кометата спаѓа во групата на сјајни комети на краток период. Оваа комета се гледа на секои 75-76 години кога последен пат беше видена во 1986 година, а следен пат ќе се види во 2061 година.

Градба[уреди | уреди извор]

Јадрото на Халеевата комета е со големина 16x8x8km. На површината на кометата можат да се препознаат возвишувања, долини и кратери. Голем број податоци за структурата на кометата во 1986 година дала сондата на Џото, која се приближила до кометата на растојание од 600 километри и го фотографирала нејзиното јадро. Јадрото на кометата е изградено од карпи, мраз и непознат материјал. На површината на кометата се наоѓа дебела, темна кора со непознат хемиски состав.