Халало

Од Википедија — слободната енциклопедија
Халало
Село
Талиетуму
Држава Франција
Територија Валис и Футуна
ОстровУвеа
Население (2018)
 • Вкупно471
Часовен појасUTC+12

Халало ― село во Валис и Футуна. Сместено е во округот Муа, на југозападниот брег на островот Увеа. Бројот на жители според пописот во 2018 година изнесувал 471 лице.[1] На североисток од него се наоѓа архиелошкиот локалитет Талиетуму.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Population municipale des villages des îles Wallis et Futuna (recensement 2018)“. INSEE. Посетено на 28 февруари 2021.