Прејди на содржината

Хакаска азбука

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хакаската азбука е официјалната азбука која се користи за запишување на хакаскиот јазик. Во јазикот постојат и кирилична и латинична верзија, но доминантна е првата.

Азбука[уреди | уреди извор]

За јазикот има две азбуки, кирилична и латинична[1], но доминантна е кириличната верзија.

Латиница[уреди | уреди извор]

A a B b C c Ç ç D d Ә ә F f G g
Ƣ ƣ I i Į į J j K k L l M m N n
Ņ ņ O o Ө ө P p R r S s Ş ş T t
U u V v X x Y y Z z Ƶ ƶ Ь ь

Кирилица[уреди | уреди извор]

А а Б б В в Г г Ғ ғ Д д Е е Ё ё
Ж ж З з И и Й й I i К к Л л М м
Н н Ң ң О о Ö ö П п Р р С с Т т
У у Ӱ ӱ Ф ф Х х Ц ц Ч ч Ӌ ӌ Ш ш
Щ щ Ъ ъ Ы ы Ь ь Ә ә Ю ю Я я

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]