Хакама

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Две Мико свештенички носат хакама
(Видео клип) Две студентки кои носат хакама на церемонија на доделување на дипломи, 2015 година

Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) е предмет за облекување сличен на панталони кој традиционално се носи во Јапонија.

По потекло се од Кина каде ги носеле на царскиот двор во текот на династијата Суеј и Танг но Јапонците ги прифатиле и почнале да ги носат од 6 век од новата ера. Хакама се врзува околу половината, а нејзините ногавици се долги до глеженот. Се носи преку основното кимоно.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Roces, Mina; Edwards, Louise (2010). The Politics of Dress in Asia and the Americas. Sussex Academic Press. стр. 84. ISBN 978-1-84519-399-7.

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]