Хазбанд (рид)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед на Колумбиските Ридови од возилото од слетувилиштето на возилото Spirit. Ридот Хазбанд има највисок врв.

Хазбанд (англ. Husband Hill) е рид на планетата Марс, дел од Колумбиските Ридови во кратерот Гусев, недалеку од слетувилиштето на марсоодот Спирит на НАСА. Именуван е во чест на Рик Д. Хазбанд, загинатиот командант на шатлот „Колумбија“.

На 22 август 2005 возилото Spirit се искачило до врвот на ридот Хазбанд за да врши истражувања и почнало да се симнува на 25 септември истата година, проведувајќи речиси два месеци на висорамнината правејќи снимки на местото и околината. На ридот се наоѓа и сртот Камберленд, каде постојат карпи со необично големо количество на фосфор, како и „Елдорадо“, темна албедо-форма на јужната страна.

Панорама од 360° направена при симнување од врвот на ридот Хазбанд

Надворешни врски[уреди | уреди извор]