Прејди на содржината

Хадсон (река)

Координати: 40°42′11″N 74°01′34″W / 40.70306° СГШ; 74.02611° ЗГД / 40.70306; -74.02611
Од Википедија — слободната енциклопедија
40°42′11″N 74°01′34″W / 40.70306° СГШ; 74.02611° ЗГД / 40.70306; -74.02611
Хадсон
Hudson River
Поглед кон реката
Земја САД
Подрачје Њујорк, Њу Џерси
Градови Во Њујорк: Квинсбери, Глен Фолс, Меканиквил, Трој, Албани, Хадсон, Кингстон, Покипси, Њубур, Бикон, Њујорк, Њак, Јужен Њак, Кротон на Хадсон, Добс Фери, Теритаун, Јонкерс, и Њујорк, во Њу Џерси: Алпин, Тенафлај, Енглвуд Кливс, Форт Ли, Еџватер, Северен Берген, Гутенберг, Западен Њујорк, Вихокен, Хобокен, и Џерси Сити
Извор Хендерсоново Езеро, Њуком
 - место Планините Адирондек, Њујорк, САД
 - височина 553 м [1]
 - координати 44°5′28″N 74°3′21″W / 44.09111° СГШ; 74.05583° ЗГД / 44.09111; -74.05583 [2]
Утока Горен Њујоршки Залив
 - височина м
 - координати 40°42′11″N 74°01′34″W / 40.70306° СГШ; 74.02611° ЗГД / 40.70306; -74.02611
Должина 507 км
Слив 36.260 км2
Истек во Долен Њујоркшки Залив, максимум и минимум кај Грин Ајленд
 - просечен 620 м3 [3]
 - максимален 6.088 м3
 - минимален 25 м3
Истек на др. места (просечен)
 - Трој 425 м3
Реките Хадсон и Мохавк
Реките Хадсон и Мохавк
Реките Хадсон и Мохавк

Хадсон (англиски: Hudson River) — река во сојузните држави Њујорк и Њу Џерси, САД.

Извира од езерото Солза од Облаците, поледничко езеро на планината Адирондак, реката Хадсон тече југоисточно, па заедно со притоката Мохавк, што во неа се влева во близината на градот Олбани, продолжува да тече последните 240 км од својот тек. Долината на долниот тек на Хадсон ја потопило морето во последиот леде период, оставајќи зад себе подводен длабок канњон длабок 180 км. Влијанието на приливот и одливот се забележува сè до Олбени, каде што приливот достигнува висина од 1,4 м. Земјишните облици што се истакнуваат во долната долина се Палсејдс, низа од стрмнини на местото каде што реката се пробива низ цврстите карпи. Од 1609 година, кога ја истражувал Хенри Хадсон, оваа река има трговско зачење. Напредокот во XIX век, особено изградбата на каналот Ири, ги поврзал реката Хадсон со Големите Езера и предизвикала побрзо ширење на западната „граница“. Хадсон сè учте е еден од главните пловни текови.

Реката Хадсон како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Некои дела од областа на уметноста и популарната култура ја обработуваат реката Хадсон, како на пример:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Henderson Lake — Информативен систем за географски имиња (GNIS) на Геолошкиот топографски институт на САД (англиски)
  2. Hudson River — Информативен систем за географски имиња (GNIS) на Геолошкиот топографски институт на САД (англиски), USGS GNIS
  3. Hudson River freshwater discharge at New York, NY. Ny.water.usgs.gov (2010-10-15). Посетено на 2013-08-09.
  4. Едуард Лимонов, Девојка-ѕвер!. Скопје: Темплум, 2007, стр. 36-41.