Хадисе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хадисе
Родено имеХадисе Ачикгёз
Роден(а)21 октомври 1985 (1985-10-21) (33 г.)
ЖанровиR&B
ЗанимањаПечач, Текстописец, Презентер, Танчер
Период на активност2003–денес
ИздавачиEMI
Мреж. местоhttp://www.hadise.com/

Хадисе Ачикгёз (турски: Hadise Açıkgöz) (родена на 21 октомври 1985 година во Мол, Белгија) е позната турско-белгиска поп пејачка[1], учесничка на Евровизија 2009 со песната Düm Tek Tek.

Хадисе својата кариера ја започнала во 2004 година со издавањето на нејзиниот сингл "Sweat". Следувал синглот Milk Chocolate Girl[2] , како и издавање на албум во 2005 година кој доживеал исклучителен успех. По ова следувале албумите Hadisе и Fast Life. во текот на 2009 година ја претставувала Турција на Евровизија 2009 каде го освоила четвртото место.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Annem Kumuk, babam Lezgi" - En Son Magazin Haberleri - Habertürk“. Haberturk.com. 2009-07-26. конс. 2011-03-03. 
  2. Hadise - Milk Chocolate Girl“, ACharts.us (посет. 18 октомври 2010 г).