Прејди на содржината

Хави Гереро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хави Гереро
Гереро тренира со Лас Палмас во 2009 година
colspan="4" class="infobox-header" style="background-color:
  1. b0c4de; line-height: 1.5em" |Лични информации
Цело име

Франциско Хавиер Гарсија Гереро

Датум на раѓање

(1976-10-22) 22 Октомври1976 ( 46)

Место на раѓање

Мадрид, Шпанија

Висина

1.75 m (5 ft 9 in)

Позиција

Напаѓач

colspan="4" class="infobox-header" style="background-color:
  1. b0c4de; line-height: 1.5em" |Младинска кариера

Реал Мадрид

colspan="4" class="infobox-header" style="background-color:
  1. b0c4de; line-height: 1.5em" |Сениорска кариера *
Година

Тим

Настапи

(Голови)

1995–1996

Реал Мадрид C

29

(21)

1996–1999

Реал Мадрид B

52

(12)

1997

Хаен(позајмица)

6

(0)

1998

Тераса (loan)

6

(2)

1999–2001

Албасете

67

(20)

2001

Атлетико Мадрид

0

(0)

2001–2005

Расинг Сантандер

133

(44)

2005–2007

Селта

20

(0)

2006–2007

Рекреативо (loan)

23

(7)

2007–2009

Рекреативо

49

(7)

2009–2013

Лас Палмас

123

(36)

Вкупно

508

(149)

*Настапи и голови во клупската домашна лига

Франциско Хавиер „Хави“ Гарсија Гереро (роден на 22 октомври 1976 година) е шпански пензиониран фудбалер кој играл како напаѓач.

Тој одиграл вкупно 195 натпревари во Ла Лига и 48 гола во текот на седум сезони, главно во репрезентацијата на Расинг де Сантандер и Рекреативо (по три години). Тој одиграл 251 натпревар и дал 72 гола во Сегунда дивизион, во професионалната кариера која траела18 години.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Гереро е роден во Мадрид. Како неуспешен младински дипломец во Реал Мадрид, тој исто така имал позајмици во Реал Хаен и Тераса ФК - соодветно во втората и третата дивизија - пред да биде ослободен во летото 1999 година, по што потпишал со Албасете Баломпие во поранешната табела. за да постигне 20 лигашки голови во текот на две сезони.

Пред сезоната 2001–02, Гереро му се приклучил на Атлетико Мадрид заедно со соиграчот Хесус Муњос, но менаџерот Луис Арагонес брзо го проценил како вишок на барањата, преселувајќи се во Расинг де Сантандер кон крајот на август без да одигра натпреварувачки натпревар. Тој секогаш бил прв избор за време на неговиот престој во клубот од Кантабрија, постигнувајќи просечни 11 гола по сезона.

За сезоната 2005-06 Гереро се приклучил на РК Селта де Виго, иако тој ќе се појавил штедливо додека галисискиот тим се квалификуваше за Купот на УЕФА. Тој се приклучил на Рекреативо де Уелва во септември 2006 година (првично на позајмица), согласувајќи се на постојан договор пред сезоната 2007-08. На 18 мај 2008 година, неговиот гол во последната минута во натпреварот на домашен терен против Реал Ваљадолид со резултат 1-1, им помогнал на Андалусијците да го задржат статусот на прволигашот.

По слабата сезона 2008-09 (само два гола, тимско испаѓање), 32-годишниот Гереро се вратил во втората дивизија, потпишувајќи двегодишен договор со УД Лас Палмас и бил најдобар стрелец на тимот од Канарските Острови во неговите први две сезони во 11 и 12 соодветно. И покрај тоа што имал уште една година од договорот, тој се пензионирал на крајот на 2012-13 со Лас Палмас сè уште во втората лига, на возраст од речиси 37 години.

Гереро останал приврзан за својот последен клуб, како скаут за натпревари. Во октомври 2017 година, тој ја прифатил понудата од Севиља ФК да дејствува како врска помеѓу бордот на директори и првиот тим.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]