Хаблова Променлива Маглина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хаблова Променлива Маглина
Поглед кон NGC 2261
Поглед кон NGC 2261
Соѕвездие Еднорог
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 39 м 9,5 с
Деклинација + 8° 44' 40"
Податоци од набљудување
Вид на тело оддавно-отсјајна маглина
Морфолошки вид EN+RN
Физички податоци
Привидни димензии 3' x 1'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 26 декември 1783
Други ознаки LBN 920

Хаблова Променлива Маглина (Колдвел 46 или NGC 2261) — оддавно-отсјајна маглина во соѕвездието Еднорог, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2261 се споменува и како LBN 920.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 26 декември 1783 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2261 е од видот EN+RN.[1] NGC 2261 има привидни димензии од 3' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 39 м 9,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 8° 44' 40".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2261 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 182; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 746. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 923.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]