ХМС Детроит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

ХМС Детроит се два брода на Британската кралска воена морнарица кои се користеле во Британско-американската војна во 1812 година. Тие биле стационирани на Езерото Ири. Именувани се Детроит според Тврдината Детроит.

Извори[уреди | уреди извор]

  • Malcomson, Robert and Thomas Malcomson, HMS Detroit: The Battle of Lake Erie, (Annapolis, MD. Naval Institute Press, 1990)