ХК Спорт

Од Википедија — слободната енциклопедија

ХК Спорт Васа ( фински: Vaasan Sport ) бил професионален фински хокеј на мраз клуб од Васа. Тој се натпреварувал во елитната хокеарска лига на Финска.

Тој ги играл своите домашни игри во вашата арена со капацитет од 4.448 места за хокеј игри.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот бил основан во 1939 година во рамките на ИФ Спорт ( фински: Idrottsföreningen Sport ), додека станал посебен хокеј клуб само во 1962 година.

Клубот „Спорт хокеј“ бил еден од основачите на сегашната елитна лига на Финска, основана во 1975 година под името СМ-лига, но веќе по дебитантската сезона 1975/76 година испадна од лигата. Во следните години, клубот се натпревалувал во првата лига од која во сезоната 1991/92. Отстранети во втората дивизија (Трето лига ниво на конкуренција). Тие се вратиле во првата дивизија во сезоната 1997/98.

Иако во сезоната 2008/09 година успеа да ја освои втората титула во лигата ( Местис лига ), не успеа да се квалификува за елитната ранг-листа, откако загуби од „ Есет“ од Пори. Откако екипата на okerокерит ја напуштил Лигата и се пресели во КХЛ, тоа било на нивно место уште од сезоната 2014/15 наведен Спортски тим од Васа.

Успејте[уреди | уреди извор]

  • Местис лига: Злато 2008/09

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Финска хокеј лига
  • Местис лига
  • Васа (град)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]