ХК Слезан Опава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

ХК Слезан Опава е екипа на хокеј на мраз во Втората национална хокеарска лига (лига од трето ниво) од Опава.

Клубот бил основан во 1945 година. Веднаш во 1951 година, Слезан бил унапреден во Чехословачката прва лига во хокеј на мраз и таму играл до 1953 година. Слезан Опава играл во лигата на највисоко ниво, исто така, две сезони во 1957 и 1960 година. Во Чешка, клубот бил унапреден во елитната Чешка екстралига во 1996 година, откако победил во баражот за пласман за унапредување. Клубот имал финансиски потешкотии и ја продал дозволата за Екстралига во 1999 година на РК Хавиров. Од сезоната 1999/2000 клубот ја играл Првата национална хокеарска лига (лига од второ ниво), но во сезоната 2004/2005 испаднал во Втората национална хокеарска лига (лига на трето ниво).

Познати играчи[уреди | уреди извор]

  • Давид Хрушка
  • Драхомир Кадлец
  • Либор Полашек

Надворешни врски[уреди | уреди извор]