ХК Вита Хестен

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хокејарски клуб Вита Хестен е хокејарски клуб од Норшепинг, Шведска.[1]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Клубот е основан во 1967 година.

Хокеарскиот клуб Вита Хестен е професионален тим кој моментално настапува во втората шведска хокеарска лига. Овој тим никогаш не настапувал во најсилната шведска хокеарска лига.

Клубот домашните натпревари ги игра во арената Химелстапунд со капацитет од 4.280 места. Боите на клубот се црвена кога игра на домашен и бела кога настапува на гостински терен.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]