ХК Вестервик

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хокејарскиот клуб Вестервик е хокејарски клуб од Вестервик, Шведска.

Опис[уреди | уреди извор]

Клиубот е основан во 1971 година.[1] Хокеарскиот тим на Вестервик е професионален тим од градот Вестервик, Шведска. Моментално настапува во втората шведска лига (Алсвенскан лига). Своите натпревари ги игра во хокеарската сала во градот Вестервик со капацитет од 2.500 места. Боите на клубот се црвена и бела. Овој клуб никогаш во својата историја нема настапувано во првата најсилна лига на Шведска во хокеј.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „50 år i dag: Det glada 90-talet blev kostsamt för VIK – Västerviks-Tidningen“. www.vt.se (шведски). Посетено на 2021-04-29.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]