ХК Векше лејкерси

Од Википедија — слободната енциклопедија

ХК Векше Лејкерс е професионален шведски клуб за хокеј на мраз од градот Векше. Тој моментално се натпреварува во елитната шведска хокеј лига СХЛ. Клубот е основан во 1997 година, а најголемиот успех го постигнаа во сезоната 2010/11 кога се пласираа во шведската елитна лига.

Домашните натпревари се играат во арената Вида со капацитет од 5.700 седишта за хокеј натпревари.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот е основан во 1997 година како наследник на ХК Векша, професионален шведски хокеарски клуб кој банкротираше на почетокот на истата година поради големи долгови. Од летото 2011 година тие своите натпревари ги играат во Вида Арената со капацитет од 5.700 седишта.

Тимот е во сезоната 1997/98. започнал во најнискиот ранг на шведскиот хокеј, а 5 сезони подоцна успеал да се пласира во втората лига на Шведска. Во текот на 8-те сезони поминати во втората лига, тимот во три наврати играше квалификации за елитната СХЛ лига, а по два почетни неуспеси во квалификациите во 2011 година. освојување на првото место и пласман во највисокиот ранг на натпреварот.

Најголемиот клупски успех е постигнат во сезоната 2013/14. кога загубија во полуфиналето на плејофот на СХЛ од Фарјештад.

Успеси[уреди | уреди извор]

  • Победник на втора лига : 1 титула (2010/11)

Повлечени броеви[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]