Прејди на содржината

ХК Автомобилист

Од Википедија — слободната енциклопедија

ХК Автомобилист (руски: Автомобилист) е професионален хокеарски клуб од Екатеринбург кој се натпреварува во Континенталната хокеарска лига од 2009 година. Клубот се натпреварува во Источната конференција, во поделбата Харламов.

Тимот игра натпревари на домашен терен во Спортската сала Екатеринбург, со капацитет од 5.570 места.

Историја

[уреди | уреди извор]

Виша лига

[уреди | уреди извор]

Клубот е основан во 2006 година. Тие започнле да играат во Вишата лигата, каде веќе во првата сезона се пласирале во плеј-оф, бидејќи регуларниот дел го завршиле на второто место. Во првото коло успеале да го елиминираат Кристал од Саратов со 3: 0 во победи, но во четвртфиналето загубиле со 3: 1 од екипата Дмитров од истоимениот град.

Следната сезона тие постигнале уште позначаен резултат, откако го освоиле првото место во регуларниот дел од сезоната, стигнале до финалето во плејофот, каде биле поразени од Химик Воскренска со 3: 1. Тие требало да дебитираат во Континенталната хокеарска лига следната сезона, но поради финансиски проблеми, морале да го одложат настапот за следната година. Тие ја завршиле својата последна сезона во ВХЛ лигата со освојување на првото место во регуларниот дел од сезоната, но биле елиминирани во плеј-оф во четвртфиналето од Крила Советов .

Во 2009 година било најавено дека Автомобилист ќе игра во Континенталната хокеарска лига, наместо Химик, кој поради финансиски проблеми морало да го напушти натпреварувањето.[1]

Во својата прва сезона како тренер, Автомобилист го водеше чешкиот тренер Марек Сикора. Поради слабиот старт на почетокот на сезоната, Автомобилист дури со победата во последното коло против СКА, најдобрите екипи на западот го освоија осмото место во Источната конференција и се пласираа во плеј-оф.[2][3] Во четвртфиналето од плеј-оф, тие беа поразени од Салават Јулајев со 3-1 во победи.

Во следните три сезони, тимот остана без плеј-оф. Во сезоната 2010/11, тие го зазедоа 10-то место во регуларниот дел, а 2011/12 и 2012/13 последното 12-то место.

Настапи во КХЛ

[уреди | уреди извор]
Сезона УТ Поб ППр. ППе ИПе ИПр Изг Бод Разлика на голови Плас Плеј-оф
2009/10 година. 56 14 2 6 2 4 28 64 127-159 19 Прво коло: 1: 3 Салават Јулајев
2010/11 година. 54 10 6 4 2 1 31 53 134-184 20 Не се пласираа
2011/12 година. 54 9 3 4 5 3 30 49 108-193 22 Не се пласираа
2012/13 година. 52 7 0 1 7 5 32 35 104-180 26 Не се пласираа

УТ- одиграни натпревари; Поб - број на победи; ППр - победи по продолженија; ППе - победа по пеналот; ИПе - пораз по пенал; ИПр - пораз по продолженија; Изг - пораз; Бод- освоени бодови во лигата; Плас - позиција по лигашкиот дел.

  1. „«Автомобилист» будет играть в КХЛ“. Архивирано од изворникот на 04. 10. 2013. Посетено на 04. 10. 2013. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
  2. Президент «Автомобилиста»: А ведь у нас бюджет, как у «Лады»
  3. „Расклады накануне плей-офф-2010“. Архивирано од изворникот на 30. 06. 2011. Посетено на 04. 10. 2013. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]