ХЕЦ „Вруток“

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ХЕ „Вруток“)
ХЕЦ „Вруток“
Влезот на централата „Вруток“
ХЕЦ „Вруток“ во рамките на Македонија
Местоположба на ХЕЦ „Вруток“ во Македонија
НазивХидроелектрична централа „Вруток““
ЗемјаМакедонија Македонија
МестоВруток
Координати41°46′14″N 20°50′18″E / 41.77056° СГШ; 20.83833° ИГД / 41.77056; 20.83833Координати: 41°46′14″N 20°50′18″E / 41.77056° СГШ; 20.83833° ИГД / 41.77056; 20.83833
Статусфункционална
Изградбата почнала1947 (1947)
Пуштена1957 (1957)
СопственикЕСМ
ОператорЕСМ
Информации за произодството
Построен капацитет165,6 MW
Годишно производство350 GWh

Вруток (Хидроелектрична централа „Вруток“ или ХЕЦ „Вруток“) — хидроцентрала, која е дел од хидросистемот „Маврово“,[1][2] со вкупен капацитет од 165,6 MW.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

Централата била пуштена во работа во 1957 година, а изградбата на целиот хидросистем „Маврово“ започнала во 1947 година.[4] Во времето на Југославија, хидроцентралата го носела името ХЕЦ „Тито“.[5]

Во 2014 година била извршена модернизација на сите четири агрегати и на придружната опрема, со што моќноста на електроцентралата била зголемена за дополнителни 18,3 мегавати и годишно производство од околу 50 гигават-часови. Модернизацијата била финансирана од ЕЛЕМ (9,5 милиони евра) и со кредит од банката KfW (27,1 милиони евра).[6]

Особеност[уреди | уреди извор]

ХЕЦ „Вруток“ е акумулациска хидроелектрична централа со установена моќност од 41,4 MW по агрегат, или вкупно 165,6 MW. Просечното годишно производство на електрична енергија е 350 GWh, а просечниот годишен доток е 278.000.000 м3 вода.[7]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Електростопанство на Македонија, 50 години македонско електростопанство, Скопје, 1995;
  2. esmak.com.mk Архивирано на 21 април 2008 г., Ј.П. Електростопанство на Македонија, Скопје, пребарано на 28 август 2010
  3. 2011.10.31 „Градежен Институт“ ќе врши геолошки испитувања за Луково Поле plusinfo.mk Архивирано на 3 јануари 2012 г.
  4. „65 ГОДИНИ ОД ПРВАТА ГОЛЕМА ХИДРОЕЛЕКТРАНА-ВРУТОК, ОСНОВА НА СОВРЕМЕНОТО ЕЛЕКТРОСТОПАНСТВО – АД. ЕСМ“. Посетено на 2023-03-06.
  5. Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја. Скопје: Патрија. стр. 63.
  6. ”Зголемена инсталираната моќност на ХЕЦ Вруток”, Дневник, година XVIII, број 5530, петок, 1 август 2014, стр. 9.
  7. „Мавровски систем – АД. ЕСМ“. Посетено на 2023-03-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]