ХЕЦ „Врбен“

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ХЕ Врбен)
ХЕЦ Врбен
Поглед на главната зграда на електраната
ХЕЦ „Врбен“ во рамките на Македонија
Местоположба на ХЕ „Врбен“ во Македонија
НазивХидроелектричната централа „Врбен“
ЗемјаМакедонија Македонија
Координати41°42′58″N 20°43′20.5″E / 41.71611° СГШ; 20.722361° ИГД / 41.71611; 20.722361Координати: 41°42′58″N 20°43′20.5″E / 41.71611° СГШ; 20.722361° ИГД / 41.71611; 20.722361
Статусфункционална
Пуштена1957
СопственикЕлектрани на Македонија
ОператорЕлектрани на Македонија
Информации за произодството
Построен капацитет12,8 MW

Хидроелектрична централа „Врбен“, скратено ХЕЦ „Врбен“ или ХЕ „Врбен“ — хидроелектрична централа сместена во близина на селото Врбен и дел од ХС „Маврово“ заедно со ХЕЦ „Вруток“ и ХЕЦ „Равен“.[1][2] ХЕЦ „Врбен“ е најоддалечена од трите хидроелектрани на системот. Заедно со ХЕЦ „Равен“, таа претставува проточна хидроелектрана.

Историја[уреди | уреди извор]

Централата започнала со работа во 1957 година.[3]

Технички одлики[уреди | уреди извор]

ХЕЦ „Врбен“ има два струјотвори и вкупна установена моќност од 12,8 мегавати. Установениот проток на хидроелектричните постројки изнесува 4,6 м3/сек., додека бруто-висинскиот пад на нивото на водата изнесува 193 м.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ј.П. Електростопанство на Македонија, 50 години македонско електростопанство, Скопје, 1995;
  2. esmak.com.mk Архивирано на 21 април 2008 г., Ј.П. Електростопанство на Македонија, Скопје, пребарано на 28 август 2010.
  3. 3,0 3,1 „Стратегија за искористувањето на обновливите извори на енергија во Република Македонија до 2020 година“ (PDF). Скопје: Министерство за економија. 2010. Посетено на 7 ноември 2017.