ХЕЦ „Стрежево“

Од Википедија — слободната енциклопедија
ХЕЦ „Стрежево“
Поглед на браната на езерото
ХЕЦ „Стрежево“ is located in Македонија
Местоположба на ХЕ „Стрежево“ во Македонија
НазивХидроелектричната централа „Стрежево“
ЗемјаМакедонија Македонија
Координати41°8′41″N 21°11′52″E / 41.14472° СГШ; 21.19778° ИГД / 41.14472; 21.19778Координати: 41°8′41″N 21°11′52″E / 41.14472° СГШ; 21.19778° ИГД / 41.14472; 21.19778
Статусфункционална
СопственикЈП „Стрежево“
ОператорЈП „Стрежево“
Информации за произодството
Построен капацитет2,4 MW
Макс. капацитет5,5 GWh

Хидроелектрична централа „Стрежево“, скратено ХЕЦ „Стрежево“ или ХЕ „Стрежево“ — хидроелектрична централа сместена во близина на истоименото село и дел од ХС „Стрежево“.[1]

ХЕЦ „Стрежево“ е најстара изградена хидроцентрала во системот, подигната во 1992 година.

Инсталирана моќност од 2,4 MW.[2][3]

Историја[уреди | уреди извор]

Централата започнала со работа во 1992 година.[1]

Технички карактеристики[уреди | уреди извор]

ХЕЦ „Стрежево“ претставува акумулациска централа со инсталиран проток од 8.100 л/с. Турбината во централата е „Франсис“ (Francis) и има номинална снага од 3x800 kW.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Хидроцентрали на ЈП Стрежево Битола“. Посетено на 25 ноември 2017.
  2. Ј.П. Електростопанство на Македонија, 50 години македонско електростопанство, Скопје, 1995;
  3. esmak.com.mk Архивирано на 21 април 2008 г., Ј.П. Електростопанство на Македонија, Скопје, пребарано на 28 август 2010