Прејди на содржината

ХЕЦ „Сапунчица“

Од Википедија — слободната енциклопедија

ХЕЦ „Сапунчица“ е мала хидроцентрала на реката Сапунчица недалеку од Битола.

Хидроцентралата е во погон од 1952 година. Има два агрегата со пелтон турбини и инсталирана моќност од 2,88 MW.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ј.П. Електростопанство на Македонија, 50 години македонско електростопанство, Скопје, 1995;
  2. esmak.com.mk Архивирано на 21 април 2008 г., Ј.П. Електростопанство на Македонија, Скопје, пребарано на 28 август 2010