Фјордленд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Езерото Маријан во Националниот парк Фјордленд Хомеровиот тунел на патот кон Милфордскиот залив
Западниот портал на Хомеровиот тунел зиме

Фјордленд (англиски: Fiordland) е географска област во Нов Зеланд која се наоѓа во југозападниот агол на Јужниот остров. Речиси целата област е покриена со Националниот парк Фјордленд, кој зафаќа површина од 12,120 км² и со тоа е најголемиот национален парк во Нов Зеланд и еден од најголемите во светот. Фјордленде има многу малку жители и е најненаселената област во Нов Зеланд.

Името „Фјордленд“ доаѓа од норвешкиот збор „фјорд“. Тука има бројни фјордови, од кои најпознат е Милфордскиот залив.

Во рамките на Фјордленд се наоѓаат Брауновите водопади и Садерлендските водопади, кои се едни од највисоките во светот.

Езерото Те Анау како и самото гратче Те Анау се наоѓаат на источниот крај. Од 1989 областа е дел од регионот Саутленд.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]