Прејди на содржината

Фјодор Алексеев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фјодор Алексеев
Фёдор Яковлевич Алексеев
Фјодор Алексеев. Портрет од Михаил Теребењов (1795–1866)
Роден(а)1753
Санкт Петербург
Починал(а)ноември 11, 1824(1824-11-11) (возр. 70–71)
Санкт Петербург
ОбразованиеИмперијална академија на уметностите
УстановаИмперијална академија на уметностите

Фјодор Јаковлевич Алексеев (руски: Фёдор Яковлевич Алексеев; о.1753—1755, Санкт Петербург - 23 ноември 1824, Санкт Петербург) бил руски сликар. Неговите современици честопати го нарекуваа руски Каналето, како признание за неговото маестрално ведуте.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Тој бил син на чуварот на Империјалната академија на уметностите, каде бил примен во 1764 година по молба од неговиот татко, откако неколку години студирал во гарнизонското училиште. Во 1767 година, тој земал час по украсна скулптура, а подоцна студирал сценско сликарство кај Антонио Пересиноти.[1] Од 1773 до 1777 година, тој живеел во Венеција со стипендија, каде што студирал како театарски уметник. Сепак, ова не му се допадна и тој поминал голем дел од своето време сликајќи пејзажи и копирајќи ги старите мајстори.[2]

Откако предизвикал незадоволството на властите на Академијата, кога се вратил бил ставен да работи како декоратор за Царските театри до 1786 година и не му било дозволено да ги продолжи академските студии.[2] Незаинтересиран, тој продолжил да го слика она што му одговара и полека освоил одредено признание. Во 1794 година, неговиот „Поглед на насипот на палатата од тврдината“ му донел титула Академик.

Во 1800 година, царот Павле I го назначил да создава улици и архитектура во Москва.[2] Од 1803 година, тој предавал на Академијата, но и многу патувал, во посета на Керсон, Миколаев, Бахчисарај, Орјол и на други локации на југ кои биле посетени од страна на Катерина Велика,[1] каде што произведувал пленер цртежи и акварели на околните области. Во 1810 година, тој произвел серија дела што го прикажуваат Санкт Петербург.

Во подоцнежните години, неговата слава стабилно опаѓала и умрел во сиромаштија, оставајќи големо семејство зад себе. Академијата ги платила неговите погребни трошоци.[2]

Избрани слики[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „RusArtNet: Biography“. Архивирано од изворникот на 2018-06-01. Посетено на 2021-02-28.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „ArtOnline: Biography“. Архивирано од изворникот на 2020-11-15. Посетено на 2021-02-28.

Понатамошно читање[уреди | уреди извор]

  • N. Sobko, Словарь русских художников со древнейших времён до наших дней (XI — XIX вв) (Речник на руски уметници од античко време до денес), 1893
  • Алексеј Фјодоров-Давидов, Фјдор Яковлевич Алексеев, Москва, Искусство, 1955 година
  • Марис Ивановна Андросова, Фёдор Алексеев, 1753—1824, Санкт Петербург, Художник РСФСР, 1979

Надворешни врски[уреди | уреди извор]