Фурка (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фурка
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Dojran Municipality.svg Дојран
СелоФурка
Физички особености
Особености на сливот

Фурка, река која се наоѓа на западните падини на Беласица, западно од селото Фурка и Нов Дојран. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 76. ISBN 978-9989-2117-6-8.