Функции на Фејсбук

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Фејсбук е друштвено мрежно место основано во 2004 година. Предлошка:Toc limit

Општи карактеристики[уреди | уреди извор]

Кредити[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Фејсбук кредити.

Фејсбук кредитите се виртуелна валута што корисниците ја користат за да купуваат подароци, и виртуелни добра во многу игри и апликации на платформата на Фејсбук. Од јули 2010 година, корисниците на Фејсбук можат да ги купат Фејсбук кредитите во Австралиски долари, Британски фунти, Канадски долари, Чилеански песози, Колумбијски пезоси, Данска круна, Евро, Хонгконг доларите, Јапонски јен, Норвешка круна, Шведска круна, Швајцарски франк, Турска лира, Американските долари, и Венецуелски буливар. Фејсбук кредитите може да се користат на многу популарни игри како што се Среќен Аквариум(Happy Aquarium). Среќен Остров (Happy Island), Рајска Зоолошка(Zoo Paradise), Среќни миленици(Happy Pets), Hello City, It Girl,[1] FarmVille, и Mafia Wars.

Карактеристични телефони[уреди | уреди извор]

Како што е веќе споменето, иако исто како другите апликации Фејсбук е присутен на паметните телефони(smartphones), исто така е присутен и за другите карактеристични телефони. Како што кажа компанијата дека карактеристичните телефони доминираат на Американските пазари за мобилни телефони, оттука беше направена аликација специјално за таа цел.[2]

Пријател[уреди | уреди извор]

Предлошка:Види исто

Спријателување"Friending" со некого е праќање на друг корисник покана за пријателство на Фејсбук. Еднаш пратена понудата за пријателство, двајцата луѓе се пријатели на Фејсбук веднаш кога страната која ја добила понудата за пријателство ја прифати. При прифаќање на понудата, корисникот има опција да ја одбие или да ја скрие со функцијата „Не сега“(Not Now). Бришењето на понудата за пријателство ја отстранува истата, но секако му овозможува на испраќачот повторно да ја прати во иднина. Функцијата „Не сега“ (Not Now) ја крие понудата но не ја брише, дозволувајќи му на примачот повторно да ја погледне подоцна.

Исто така е можно еден корисник да отстрани од пријатели друг, познато како „отстрани за пријател“(unfriending) од Фејсбук.[3] Многу корисници на Фејсбук исто така го нарекуваат „de-friending“.[4] „Отстрани за пријател“ беше зборот на годината во “New Oxford American Dictionary“во 2009.[5][6] Фејсбук не го известува корисникот дали бил отстранет од пријатели, но постојат скрипти што го овозможуваат тоа. Исто така постои едно истражување за тоа зашто корисниците на Фејсбук се отстрануваат едни со други од пријатели:[7] недостиг на сличности, посебно меѓу возрасти, и малку заеднички пријатели беа доминантните фактори поврзани со отстранувањето пријатели, сите тие го одразуваат намалувањето на светските физички врски.

Профилите на Фејсбук исто така имаат напредни карактеристики за приватност за да ја ограничат содржината за неколку корисници, на пр. луѓе што не се пријатели или личности на некоја посебна листа.

Барање на графикон[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Facebook Graph Search.

Моментално во бета, барањето графикон на Фејсбук им овозможува на корисниците да бараат во рамките на нивната мрежа на пријатели одговори на природни прашања како, „Филмови што им се допаѓаат на моите пријатели коишто го сакаат „Хобитот“ “ и да добиваат директни одговори, наместо список на мрежни места што пребарувачите обично ги даваат.[8]

IPv6[уреди | уреди извор]

Според извештајот во јуни 2010 од Network World, Фејсбук кажа дека нуди „експериментална- непродуктивна“ поддршка за IPv6, долгоочекуваната надградба на главниот протокол за комуникации на Интернет. Вестите за IPv6 поддршката на Фејсбук беа очекувани; Фејсбук го извести Network World во февруари 2010, дека се планира да се поддржи мајчините барања на IPv6 корисникот „до средината на овааа година“.[9]

На една презентација на конференцијата за реализаторите на Гугл IPv6, инженерите на мрежата на Фејсбук соопштија дека било„лесно да се направи страната пристапна на v6“. Фејсбук соопшти употребува двоен стак IPv4 и IPv6 поддршка за рутерите, и дека ништо нема да смени за главните компјутери за да поддржуваат IPv6. Фејсбук исто така соопшти дека подджува развиениот херметички механизам познат како Локатор/Идентификатор Протокол за Одвојување (Locator/Identifier Separation Protocol) (LISP), што ги разделува Интернет адресата од крајната точна на препознавачите за подобрување на приспособливоста на употребата на IPv6. „Фејсбук е првото големо мрежно место на LISP (v4 и v6)“, изјавија Фејсбук инженерите за време на нивната презентација. Фејсбук соопшти дека користењето на LISP им овозможи да ги распоредат услугите на IPv6 побрзо без дополнителен трошок. Услугите IPv6 на Фејсбук се достапни на www.v6.facebook.com m.v6.facebook.com, www.lisp6.facebook.com и m.lisp6.facebook.com.[9]

Слушање со пријатели[уреди | уреди извор]

Опцијата „слушање со пријатели“ им овозможува на корисниците на Фејсбук да слушаат музика и да разговараат за песните користејќи го Фејсбук муабетењето со пријатели во исто време. Корисниците можат исто така да слушаат во група додека еден од нив се прави диџеј.Една иста песна може да ја слушаат до 50 пријатели во исто време и да разговараат за неа. Секогаш кога некој корисник почнува да слуша музика со пријател, еден вид на приказна ќе биде објавена на тикерот на нејзиниот/неговиот пријател и/или во новости. Корисниците ќе можат да управуваат со тоа кој ќе може да види што слушаат со пријател преку нивната страница за подесување на апликации по инсталирањето на соодветна музичка апликација.<ref>„Facebook Launches New Feature 'Listen With Friends'. EF News International. January 13, 2012.</ref>

Фејсбук во живо[уреди | уреди извор]

На 13 август 2010, Фејсбук лансираше нова услуга наречена „Фејсбук во живо“, видео канал за проследување во живо што е наменет за да ги одржи корисниците на Фејсбук ажурирани за она што се случува на страницата за друштвено вмрежување.[10] Услугата, поддржана од „Livestream“, ќе прикажува видеа од вработените на Фејсбук и интервјуа на славните, но не е направена за корисниците на Фејсбук да ги покажуваат своите видеа. Целата содржина прикажана на Фејсбук во живо ќе има некаква врска со продуктите на Фејсбук, карактеристики, или како луѓето ја користат страницата.[11] FФејсбук соопшти дека ова не е влез во просторот на дистрибуција на видео. Првиот официјален гостин беше Америка Ферера, главната глумица во телевизиската серија Грдата Бети. Таа дискутираше за нејзиниот нов независен филм „Сувата земја“( „The Dry Land“, што беше промовиран речиси исклучиво преку социјалните медиумски канали.[11]

Ми се допаѓа[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „„Ми се допаѓа“ копче.

Опишан од Фејсбук како начин “да се даде позитивна повратна информација и да се поврзете со нешта што ве интересираат“,[12] корисниците можат да стистат „ми се допаѓа“ на ажурирани статуси, коментари, фотографии и линкови објавени од нивните пријатели, како и реклами, со притискање на копчето „ми се допаѓа“ на дното на содржината. TОва прави содржината да се појави во Новостикај нивните пријатели.[13]

Копчето „ми се допаѓа“ е исто така достапно за употреба на мрежните места надвор од Фејсбук: „Кога корисникот го притиска копчето „ми се допаѓа“ на некоја страница, приказната се појавува во новости кај пријателите на корисникот со врска назад до мрежното место“.[14] Во исто време, кога кој било посетител, вклучувајќи ги оние што не се членови на Фејсбук и одјавени корисници, ќе посети некоја страница со копче „ми се допаѓа“, нивното присуство на страницата е евиндентирано од Фејсбук.[15] Воведено во април 2010, до септември 2010 над 350,000 страници го инсталирале.[16] Исто така постои „ми се допаѓа кутија“(Like Box) којашто им овозможува на сопствениците на Фејсбук страницата да видат на колку корисници и кои од нивните пријатели им се допаѓа страницата.[17] Од крајот на 2010 година и во Америка, Мајкрософт Бинг пребарувачот(Microsoft's Bing search engine) утврдува на кои врски во резултатите било стиснато копчето „ми се допаѓа“ од пријателите на пребарувачот на Фејсбук.[18][19]

Во 2010, во Лос Анџелес беше поднесена тужба тврдејќи дека Фејсбук не треба да им дозволува на малолетните да го стискаат копчето „ми се допаѓа“ на рекламирањето; Фејсбук изјави дека тужбата е„целосно неоснована“.[20] Бидејќи мрежните места со копче „ми се допаѓа“ праќаат информации за ИП(IP) адресата на сите посетители до Фејсбук, германската држава Шлезвиг-Холштајн изјави во август 2011 година дека копчето ги нарушува германските закони за заштита и дека федералните агенции треба да ги итстранат копчињата и слични социјални додатоци од нивните мрежни места.[21] Комесарот за приватност на Канада покрена слична загриженост во 2010.[22] Врските „ми се допаѓа“ (Like) се подложни на киднапирање, еден вид на киднапирање со кликање што покажува дека корисниците стинале „ми се допаѓа“ на содржина за која што немале намера.[23] Еден израелски пар го крсти своето дете „Ми се допаѓа“ (Like) по карактеристиката на Фејсбук во 2011 година.[24]

Во август,2011, Гугл го поврза нивното копче +1 на Гугл Плус tкако конкуренција на копчето „ми се допаѓа“ на Фејсбук.[25]

Пораки и пошта[уреди | уреди извор]

Од основањето на мрежното место, дозволено е корисниците да испраќаат пораки едни на други.[26] Еден Фејсбук корисник може да испрати порака на неограничен број нејзини/негови пријатели во исто време. Бришењето на порака од поштата на едниот не ја брише од поштата на другиот корисник, со што му се оневозможува на испраќачот повторно да ја креира пораката испратена од него или неа.

На 15 ноември 2010, Фејсбук најави нова услуга „Фејсбук пораки“ (Facebook Messages). На еден медиумски настан тој ден, извршниот директор Марк Зукерберг изјави, „Точно е дека луѓето ќе може да имаат @facebook.com е-мејл адреси, но тоа не е електронска пошта“. Започнувањето на една ваква карактеристика беше предвидено некое време пред објавувањето, со тоа што некои ја нарекувале "Gmail убиец". Системот ги комбинира праќањето порака со текст, моменталните пораки, електронските пошти, и редовните пораки, и ќе вклучува подесувања за приватност слични на другите услуги на Фејсбук за да биде достапен за сите корисници на мрежното место.

Лица на расположение[уреди | уреди извор]

 • Еднаш, влегувајќи во кодот Конами Konami Code проследен со Ентер (Enter) на почетната страна предизвика со кликање, пишување или лизгање да се појавуваат низа од блескави кругови.[27]
 • Муебетењето на фејсбук(Facebook chat) поддржува некои необични емоции, како (^ ^ ^) за ајкула.[се бара извор]
 • Прашување „како е бебето направено?“ со карактеристиките за прашања објавени на 23 сепмември, 2010 година ќе го рикролне корисникот (Rickroll the user).
 • Еден корисник може да го смени неговиот/нејзиниот јазик на Лит Спик Leet Speak, Јазикот на пиратите(Pirate Language), и превртен англиски јазик(upside down English).
 • Внесувањето @[x:y] го разложува името на корисникот, каде што x е позитивен цел број и y е 0 или 1. На пример @[4:0] се разложува на „Марк Зукенберг“.

Мрежи, групи, и страници[уреди | уреди извор]

Мрежи, групи[уреди | уреди извор]

Фејсбук им овозможува на корисниците да се придружат на различни мрежи и групи. Ова во суштина е еквивалент на управување на блог за администраторите. Сепак овие блогови дозволуваат неколку додатни управувања. На пример ова овозможува подесувања за приватност врз основа на мрежи. Групите се користат за дискусии, настани, и сл. и се начин на овозможување голем број на луѓе да бидат онлајн на интернет за да споделуваат информации и да разговараат на определени теми. Тие се најмногу користени од клубови, друштва и организации од јавниот сектор за да се вклучат со акционерите, да бидат тие членови на јавноста, вработени, членови, корисниците на услуги, акционерите или клиенти. Една група вклучува но не е ограничена на следново: на членовите кои се зачлениле, последните вести, ѕид содржината, слики, испратени артикли, видео и сите поврзани коментари околу таквите предмети. Во оваа смисла, групите се слични на Фејсбук страниците (подолу), но содржат различен сет на функции. Корисниците на Фејсбук не може да се приклучат на повеќе од 300 групи.

Од октомври 2010 година, постојат верзија 0 (наследство) и верзија 1 (тековен) групи.[28] Верзијата 1 или „нови“ групи може да го содржи името на групата во нивниот URL ако внесувачот на Е-адресата на групата е наместена. Групите немаат RSS канал за да го изнесат ѕидот или списокот на членови, како што имаат Страниците(Pages) или Настани(Events), но страните од трет ред обезбедуваат ваква услуга[29]

Едно знаме што покажува дека групата била создадена пред објавувањето на тековните групи на производи.

Почнувајќи од февруари 2013 година, корисниците нема повеќе да можат да ги пребаруваат објавите во рамките на групите на Фејсбук. Резултатите од пребарувањата на Фејсбук групите даваат само 10 повратни резултати. Обидите да „се пребаруваат повеќе резултати“ повеќе не функционираат.

Страници[уреди | уреди извор]

Корисниците на Фејсбук може да создаваат страници овозможувајќи им на љубителите на некоја личност, организација, производ, услуга, или коцепт да стиснат „и се допаѓа“ или да се претплатат на објавите и надградбите на страницата. Страниците изгледаат и функционираат многу слично на личен профил на некој корисник, но исто така се интегрирани со системот за реклами на Фејсбук., овозможувајќи им на сопствениците лесно рекламирање до корисниците на Фејсбук. Сопствениците (администраторите) може да праќаат ажурирања до нивните љубители, и исто така имаат пристап до ставките аналитиките на нивните љубители.[30] Порано, корисниците имаа опција да стиснат „стани фан“ (become a fan) на страницата сè до 19 април 2010 година [31] кога опцијата беше сменета во стисни „ми се допаѓа“ на страницата. Кога една личност со личен профил може да собере сè до 5,000 пријатели, една Фејсбук страница може да има неограничен број на лајкови (likes) и претплатувачи (suvscribers). Страниците може исто така да имаат неограничен број на лајкови и претплатувачи. Страниците исто така може да се изменат со додавање нови апликации од трета страна, претставени во вид на Таб икони (tab icons) на една страница. Оваа моќна карактеристика донесе додатна функционалност- градење на сопствени апликации и развивање на „Општествени рекламни комплети/апартмани“,како што се Sendible [32] Шумски пожар(Wildfire),[33] Involver,[34] Heyo (порано Lujure),[35] Elettro Social Platform,[36] Offerpop,[37] и многу други.

Во април 2010, беше најавено дека „страниците на заедницата“ ќе вклучи содржина од Википедија, под лиценцата Криејтив комонс (Creative Commons license).[38]

Новости[уреди | уреди извор]

На 6 септември 2006 година, Ruchi Sangvhi најави нова карактеристика на почетна страница карактеристика наречена Новости( News Feed).[39] Првично, кога корисниците најавени на Фејсбук, беа претставени со индивидуализира верзија на нивниот сопствен профил. Новиот изглед, пак, создаде алтернативна почетна страница во која корисниците постојано ќе следадт ажурирани листи од нивните пријатели. Новостите истакнуваат информации, што вклучуваат промени на профилот, престојни настани и родендени, меѓу другите ажурирања. Ова овозможи спамери и други корисници да ги манипулираат овие карактеристики преку создавање на нелегитимни настани или објавувањето на лажни родендени да го привлечат вниманието до нивниот профил или провокација.[40] Новостите, исто така ги покажуваат разговорите што се случуваат помеѓу ѕидовите на пријателите на корисникот. Составен дел на Новости интерфејс е мини-канали, доток на новости на страницата на профилот на корисникот, кој покажува ажурирања за тој корисник. За разлика од Новости, корисникот може да го избрише настани од мини-каналот откако тие се појавуваат, така што тие веќе не се видливи за профилот на посетителите. Во 2011 година, Фејсбук го ажурираше Новости( News Feed) да ги покаже главните приказни и најновите приказни во еден канал, како и опција за да се потенцираат приказните за да да бидат главни , како и опција да не се потенцираат приказни. Како одговор на критиките на корисниците, Фејсбук подоцна го ажурираше Новости(News Feed) за да им овозможи на корисниците да ги следат новите приказни во прв план.[41]

Првично, додавањето на Новости (News Feed) предизвика некои незадоволства меѓу корисниците на Фејсбук. Многу корисници се пожалија дека Новости беше премногу натрупан и полн со несакани информации. Другите беа загрижени дека Новости направи да е премногу лесно за други луѓе да ги пратат активностите како промени во однос статус, настани, и разговори со други корисници. Оваа следење е многу често наречено "Фејсбук демнење".[42] Како одговор на ова незадоволство, создавачот Марк Цукерберг се извини за неуспехот мрежното место да го вклучи соодветни карактеристики за приватноста. Потоа, корисниците се во можност да управуваат со она кои видови на информации биле споделени автоматски со пријателите.[43] Во моментов, корисниците може да ги спречат пријателите од гледање ажурирања за неколку видови на особено приватни активности, иако други настани не се прилагодени на овој начин.[44]

Со воведувањто на „Новиот Фејсбук“(New Facebook) на почетокот на февруари 2010 година дојде и целосно новиот изглед на страниците, неколку нови карактеристики и промени во Новости(News feed).[45] На нивните Канали (Feeds)(сега интегриран со Ѕидови), овозможено им е на корисниците да отстрануваат ажурирања од која било апликација исто како и бирање на големината што ќе им се појави на страницата. Понатаму, заедничкиот Канал(што ги содржи неодамнешните активности на пријателите на корисникот) содржи и опции за моментално избирање дали да гледаш повеќе или помалку за одредени пријатели или апликации.[46]

На 7 март 2012 година Фејсбук најави Новости(newsfeed) со нов дизајн.[47]

Известувања[уреди | уреди извор]

Известувања се она што го известува корисникот било додадено нешто на неговиот или нејзиниот профил. Примери од чести известувања вклучуваат: споделена порака на ѕидот на корисникот или коментар на слика на корисникот или на слика на којашто корисникот коментирал претходно. Бројот на известувањата може да биде сменет во делот подесувања. Едно црвено прозорче се ажурира на лентата со алатки на горниот дел од страницата за да може корисникот да ги следи сите најнови известувања и дополнувања на профилот. Максимумот на известувања е 99.

Телефон[уреди | уреди извор]

Во септември 2010 година, гласините за „Фејсбук Телефон“(Facebook Phone) слично на Андроид на Гугл кружеа во вестите за индустријата на бизнисот и технологијата. Во едно интервју со познатиот блог за технологија Techcrunch, извршниот директор Марк Цукерберг кажа, „Нашата стратегија е многу хоризонтална. Ние се обидуваме да изградиме општествен слој за сè “, во исто време негирајќи дека се обидуваа да се натпреваруваат со “Apple iPhone“ или Андроид(Android).[48]

На 28 мај 2011 година, гласините се зголемија за „Фејсбук Телефон“(Facebook Phone) дека се надевале ќе го објават во 2013. Фејсбук веќе вработи повеќе од половина од поранешните инженери на Apple што работеа на iPhone. Оваа гласина кружела и пред тоа но извештајот на Санјдејс Тајмс (Sunday’s Times) додаде некои специфичности како што е интервјуто со поранешен инженер на iPhone кој изјави дека неодамна се состанал со извршниот директор на Фејсбук, Марк Цукерберг, кој „го подготвил со прашања во врска со внатрешната работа на паметните телефони(smartphones)“, вклучувајќи ги и видовите цхипови што се користат. „Тоа не звучи како залудна интелектуална љубопитност, рече инженерот“.[49] Иако сè уште како гласина, станува се пореално како што сè поголем процент на луѓето што го користат Фејсбук продолжуваат да се префрлаат на мобилниот телефон.

На еден настан во април 2013 година, Марк Цукерберг aнајави нова карактеристика „Старт“(Home) врз основа на Андроид што би покажувала содржина од страниците на корисниците на Фејсбук на почетната страница од нивните мобилни телефони, без да треба да ја отворат апликацијата.[50]

Боцкање[уреди | уреди извор]

Карактеристиката боцкање (poke) е наменета да биде гест на боцкање (слично на "подбоцнување" на инстант пораките) а да го привлече вниманието на другиот корисник.[51] Една претходна верзија на Фејсбук FAQ даде дополнителен увид во потеклото на карактеристиката, изјавувајќи:

Кога го создадовме „ боцкањето“ мислевме дека ќе биде кул да се има карактеристика без некоја посебна цел. Луѓето го толкуваат „ боцкањето“ на многу различни начини, и ве предизвикуваме и вас да создадете ваше мислење.

— Марк Цукерберг во живо за време на Фејсбук вебинар (Facebook Webinar)

Постојат повеќе апликации на Фејсбук што ја зголемуваат идејата на карактеристиката „ боцкање “ дозволуваќи им на корисниците да вршат други дејства на нивните пријатели како што е „удри“(kick) или „мавта на“(wave to). Некои луѓе го возвраќаат „ боцкањето“ сè додека едната страна не с еоткаже, настан познат како „Војна со боцкање“ (Poke War).

Паметни телефони[уреди | уреди извор]

Многу нови паметни телефони онудат пристап до услугите на Фејсбук или преку нивниот пребарувач или апликации. Соодветното мрежното место за Фејсбук на iPhone- лансирана во август 2007 и од јули 2008 година над 1,5 милиони луѓе го користат редовно, во моментот кога бесплатната апликација за iOS наречена "Facebook за iPhone" беше лансирана.[52] Верзијата 2.0 на оваа апликација беше објавена во септември 2008 година и опремена со подобрени услуги како што се да може да се одговори барање за пријателство и известувања.[53] Верзијата 3.0 беше издадена во август 2009 година и додаде карактеристики како што се настани, и прикачување на видео соiPhone 3GS.[54][55]

Мајкрософт разви апликација на Фејсбук на нивната платформа Windows Phone 7, достапни на пазарот за Windows Phone. Корисниците можат да одредат елементи како што се пораки, настани, новости, и фотографии директно на нечиј екран. Таа исто така вклучува известувања за настани, барање за пријателство, ознаки, и така натаму.[56] Windows Mobile платформата, вклучувајќи карактеристики како што се пораки, прикачувањето слики и видео директно од уредот, управување со информациите на профилот, додавање на контакти овозможувајќи им на корисниците да повикаат секого во нивниот список на пријатели, кој има нивниот број во своите информации на профилот. Исто така е можно да додадете карактеристика за муабетење (chat) на Windows Mobile преку софтвер од трети ред како што е FIM, достапни на пазарот за Windows Mobile. Нокиа, исто така, нуди апликација за Фејсбук на својата Ovi Сторе за Nokia S60 уреди како N97 и ја содржи поголемиот дел од функционалноста на целото мрежно место.[57]

Оперативниот систем Гугл Андроид 2.0 автоматски ја вклучува официјалната апликација за Фејсбук. Првиот уред што го користител ова е Motorola Droid. Апликацијава има опции да ги синхронизира Фејсбук пријателите со контактите, што додава слики од профилот и ажурирање на статусот во списокот на контакти. Research In Motion, исто така, нуди Фејсбук апликација за Блекбери(BlackBerry). Тоа вклучува голем број на функции, вклучувајќи ја можноста да се интегрираат Фејсбук настани во календарот на Блекбери( Blackberry), и користење на сликите од профилите на Фејсбук за идентификација на јавувачот(Caller ID).[58]

Дениел Бауден [52] "Ажурирањата на статусот" (исто така наречени како "статус") им овозможува на корисниците да објавуваат пораки за своите пријатели да прочитаат. За возврат, пријателите можат да одговорат со свои коментари, како и со кликнување на копчето „ми се допаѓа“. Најновите ажурирања на корисникот се појавуваат на врвот на нивниот Времеплов / ѕид и се, исто така, истакнати во делот на "неодамна ажурирани" список на пријател на корисникот. Првично, целта на функцијата беше да им овозможи на корисниците да ги информираат своите пријатели за нивните сегашни "статуси", вклучувајќи чувства, каде се, или активности, каде Фејсбук дотера статусот на ажурирање со "Корисничко име е" ... и корисниците го пополнуваа останатото. Оваа функција стана достапна во септември 2006 година, иако на 13 декември 2007 година, условот да се започне статусот на ажурирање со „е“ е отстранета.[59]

Ажурирањата со е uбеа проследени со прашањето на статусот „Што правиш во моментов?“; во март 2009 година, прашањето беше сменето за „Што мислиш?“ [60] Во 2009, Фејсбук додаде нова карактеристика да се означуваат одредени пријатели(или групи,и сл.) во рамките на нечиј ажуриран статус со додавање на карактерот @ пред нивното име, претворајќи го името на пријателот во врска до нивниот профил и вклучувајќи порака на нивниот ѕид. Оттогаш означувањето е надградено за да може да ги препознава имињата на пријателите со нивно впишување во статус додека се појавува една список на пријатели со имињата што одговараат на внесените букви. Голем процент од ажурирањата што се постираат се смешни и како резултат на тоа, многу апликации, мрежни места и книги се појавиле да им помогнат на корисниците да го надградат својот.

Следи[уреди | уреди извор]

На 14 септември 2011 година, Фејсбук објави копче за „Следи“(Subscribe). Карактеристиката им овозможува на корисниците да следат јавни ажурирања, и тоа се луѓето што најчесто ги пренесуваат своите идеи.[61] There were major modifications that the site released on September 22, 2011.[62]

Тикер[уреди | уреди извор]

Во 2011 година, Фејсбук објави тикер што ги покажува ажурирањата на сите пријатели и страници. На пример, покажува кога нивните пријатели коментирале или им се допаднал некој статус, и нивните ажурирани статуси веднаш штом ги објавиле. Ако корисниците ја немаат лентата за „муабетење“(chat) отворено, тикерот се појавува на почетната страница на Фејсбук веднаш до Новости. Ако корисниците ја имаат отворено, тикерот се појавува над списокот на пријатели , и може да му се менува формата(како лентата да не е отворена). Тикерот не може да биде затворен, и ова донесе загриженост меѓу корисниците, особено во врска со приватноста. Сепак, фејсбук е подготвен да нагласи дека тикерот само покажува што луѓето може да видат пред тоа: само го прави „повидливо“.[41]

Времеплов[уреди | уреди извор]

Од 15 декември 2011 година, Времеплов е новиот виртуеле простор во којшто цела содржина од корисниците на Фејсбук ќе биде организирана и покажана.[63] Замената на Фејсбук профилот, во Времеплов, фотографиите, видеата и објавите на даден корисник ќе се категоризираат според периодот кога биле прикачени или создадени.[63] Објавите и настаните се прикажани во временска рамка што е низ центарот на профилот, со можност на додавање настани што се случиле пред корисникот да се приклучи на Фејсбук како и „криење“ на објави.[64][65] Некои експерти [66] го гледаат ова како клучен чекор за употребата на друштвените мрежи. Во март 2012 година, Времепловот стана достапен за „страниците на Фејсбук“, и до крајот на месецот, Фејсбук ги принуди сите страници на Фејсбук(не профилите) да се префрлат на распоредот на Времеплов, против волјата на многу администратори на страници.Предлошка:Clarify Исто како ѕидот, корисниците може да си постават подесувања за приватност на времепловот за да сменат кој може да им го гледа целиот профил. Пријателите на корисниците имаат можност да објавуваат пораки на времепловот на друг корисник. Користењето Фејсбук на одредени уреди, како што се (ајподовите) iPads, може да резултира со автоматско усвојување на Времепловот. Во август 2012 година, профилите беа принудени да се сменат во распоредот на Времепловот.

URL shortener[уреди | уреди извор]

На 14 декември 2009 година, Фејсбук објави свој сопствен URL shortener врз основа на домен името FB.me(FB.me domain name).[67] Од тој момент понатаму, сите врски основани на facebook.com може да се пристапат преку fb.me, што е за седум карактери пократко.

Кориснички имиња[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од 13 јуни 2009 година, Фејсбук воведе една карактеристика што им овозможи на корисниците да изберат кориснички имиња за Фејсбук за да се направи локацијата на корисникот полесна. Корисникот може да ги насочи другите до нивната страница преку едноставна врска како што е www.facebook.com/корисничко име наместо сложен URL. Оваа карактеристика на Фејсбук брзо се прошири, со повеќе од 1 милион корисници запишувајќи кориснички имиња во првите три часа.[68] Корисничките имиња се сега достапни за кој било постоечки или регистриран корисник.

Според Најчесто поставувани прашања(FAQ), „Фејсбук го задржува правото да го отстрани/или поправи секое корисничко име во кое било време и од која било причина“.[69]

Ѕид[уреди | уреди извор]

Ѕидот е оригиналниот простор на профилот каде што содржината на корисниците на Фејсбук, од декември 2011 година, е покажувана. Тоа овозможува објавување на пораки, најчесто кратки или привремени белешки, за корисникот да гледа додека се прикажува времето и датата кога пораката била напижана. Ѕидот на корисникот е видлив за секој со таа можност да се гледа цел негов или нејзин профил. а објавите од ѕидовите на пријателите се појавуваат во Новости(News Feed) на корисникот.

IВо јули 2007 година, Фејсбук им овозможи на корисниците да објавуваат прикачувања на Ѕидот,[70] додека претходно Ѕидот беше ограничен само со текст. Во мај 2008 година, објавувањето ѕид-на-ѕид за секој профил беше ограничено на 40 објави. НеодамнаПредлошка:When Фејсбук дозволи корисниците да вметнат HTML код во кутиите закачени на ѕидот преку апликација како Static FBML што му овозможи на пазарот да го следи користењето на нивните обожавателски страници (fan pages) со Гугл Аналитика (Google Analytics).[71]

Покрај објавувањето од другите, Ѕидот исто така прикажува други настани што се случиле на профилот на корисникот. Тоа покажува кога информациите се смениле, кога ја менуваат нивната слика на профилот, и кога се поврзуваат со други луѓе, меѓу другото.

Ѕидот беше заменет со Времеплов, што се воведе во декември 2011 година.

Потврдени профили[уреди | уреди извор]

Како што е соопштено од страна на TechCrunch на 15 февруари 2012 година, Фејсбук воведува концепт "Потврден профил 'како онаа на Твитер & Гугл+. Иако од 3 март 2012 година, потврдените профили не добиваат никакви значки или симболи, таквите потврдени профили ќе добијат поголем приоритет во "Предлози за следење" на Фејсбук.[72]

Апликации[уреди | уреди извор]

Настани[уреди | уреди извор]

Настаните на Фејсбук се еден начин што им овозможува на корисницте да дознаат за престојни настани во нивното место на живеење и да организираат општествени собири.[73] На настаните им треба име, мрежа, име на домаќинот, вид на настанот, час на почетокот, место и список на поканети гости од пријателите. Настаните може да бидат јавни или приватни. Приватните настани не може да бидат најдени ако се бараат и се само со покана. Луѓето кои не се поканети не можат да го видат описот на приватниот настан, ѕидот или објавите. Тие исто така нема да видат никакви новости во врска со настанот. .[74] Кога се прави еден настан, корисникот може да избере да им дозволи на пријателите да прикачуваат слики или видеа. Да се напомене дека за разлика од настаните во реалноста, сите настани се сметаат како посебни(кога реалноста е дека некои настани се во внатрешноста на други настани, одењето на еден настан би оневозможило одење на друг, и така натаму).

Во февруари 2011 година, Фејсбук почна да го користи hCalendar microformat за да ги означи настаните, иhCard microformat за местата на настаните.[75] Третите страни прават полесно настаните да бидат изнесени од страниците на Фејсбук до iCalendarформат.[76]

Пазар[уреди | уреди извор]

Во мај 2007 година, Фејсбук го воведе пазарот на Фјесбук овозможувајќи им на корисниците да објавуваат бесплатни огласи во рамките на следните категории:За продавање, Сместување, Работа, и други. Огласите може да бидат објавени во било достапен или посакуван формат.[77] Пазарот е достапен за сите корисници на Фејсбук и моментално е бесплатен.[78] Во 2009 година, Фејсбук му ја пренесе сопственоста на пазарот на Oodle.[79]

Белешки[уреди | уреди извор]

Белешките на Фејсбук беа воведени на 22 август 2006 година, една блогерска карактеристика која овозможува означувања и вметнувани слики. Корисниците подоцна можеа да внесат блогови од Xanga, LiveJournal, Blogger, и други блогерски услуги.[80]

Неодамнешна употреба на белешките вклучува Internet meme „25 случајни работи за мене“ што подразбира пишување 25 работи за корисникот што неговите пријатели веќе не го знаат за него и користење на функцијата означување за да се побара од 25 пријатели да го направат истото. Речиси 5 милиони белешки „25 случајни работи“ беа напишани на профилите на Фејсбук во првата недела од февруари 2009 година.[81]

Места[уреди | уреди извор]

Фејсбук најави Места на 18ти август 2010 година. Тоа е карактеристика што им дозволува на корисниците да се „чекираат“ (check in) на Фејсбук користејќи мобилен за да знаат пријателите каде се во моментот.[82]

Во ноември 2010 година, Фејсбук најави „Зделки“ (Deals), подмножество на понудата на Места, што овозможува корисниците да се чекираат/пријават од ресторани, супермаркети, барови и кафулиња со користење на апликација на мобилниот телефон и потоа се наградувани со попусти, купони и бесплатно промовирање. Карактристиката се пласира како дигитална верзија на лојална картичка или купон каде што потрошувачот е наградуван за верното купување. [83]

Карактеристиката Места е моментално достапна само во некои земји: Австралија, Австрија, Белгија, Бугарија, Естонија, Канада, Кајманските острови, Јапонија, Британија, САД, Франција, Италија, Шпанија, Норвешка, Данска, Шведска, Полска, Јужна Африка, Финска , Ирска, Сингапур, Тајван, Тајланд, Хонгконг, Филипини и Малезија и многу други во иднина.[се бара извор]

На 10 октомври 2010 година, карактеристиката Места стана достапна на Блекбери BlackBerry, по iPhone-от.[84] Оперативниот систем на Андроид подджува Места исто така. Други корисници, вклучувајќи ги корисниците на Windows Mobile, мора да користат пребарувач HTML5[85] за да ја користат карактеристиката Места преку Facebook Touch Site. Карактеристиката Места на Фејсбук беше прогласена како одбиена на 24 август 2011 година.[86]

Платформа[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Фејсбук платформа.

Платформата на Фејсбук обезбедува сет од API и алатки што им овозможува на програмерите од трет ред да интегрираат со „отворен график“(open graph), дали преку апликации на Facebook.com или надворешни мрежни места и уреди. Објавена на 24 мај 2007 година, Платформата на Фејсбук се разви од можност за развивање само на Facebook.com до една исто така, поддршка на интеграцијата преку интернет и уреди.

Статистиките за Платформата на Фејсбук од мај 2010 година:

 • Повеќе од еден милион развивачи и претприемачи од повеќе од 180 земји
 • Повеќе од 550.000 активни апликации во моментов на Фејсбук Платформата
 • Секој месец, повеќе од 70% од корисниците на Фејсбук се вклучат со апликации на Платформата
 • Повеќе од 250.000 мрежни места се интегрирале со Фејсбук Платформата
 • Повеќе од 100 милиони корисници на Фејсбук се вклучуваат на Фејсбук на надворешни мрежни места секој месец

Компаниите од трет ред како што се Adonomics, Kontagent и Mixpanel обезбедуваат метрики на апликации и блогови како AppRate, Inside Facebook, и Face Reviews што се прошириле како одговор на повиците за апликациите на Фејсбук. На 4 јули 2007 година, Алтура Вентурс најави дека „Алтура 1 Фејсбук Инвестициски Фонд“ (Altura 1 Facebook Investment Fund), со што стана првиот првата светска компанија за ризичен капитал на Фејсбук

На 29 август 2007 година, Фејсбук го смени начинот на кој е мерена популарноста на апликациите, за да се обрне внимание на попривлечните апликации, по упатените критики дека рангирањето апликации само по бројот на луѓе што ја инсталирале апликацијата е давање предност на високо вирусните и во исто време бескорисни апликации. Технолошкиот блог Valleywag ги критикување апликациите на Фејсбук, означувајќи ги„изобилство на бескорисност“.[5] Други побараа ограничување на апликациите од трет ред за корисниците на Фејсбук да не се чувствуваат деградирани

Првенствено обидите да се создаде вирусни апликации е метод што сигурно се употребува од многу развивачи на апликациите на Фејсбук. Универзитетот Стенфорд дури и понуди формирање на клас во есента на 2007 година, под наслов, компјутерски науки (CS) 377W: "Создавање привлечни апликации со користење метрики и учење на ". Многу апликации создадени од класот беа многу успешни, а рангирани речиси меѓу првите апликации на Фејсбук, со некои што добија над 3,5 милиони корисници во еден месец.

Прашања[уреди | уреди извор]

Во мај 2010, Фејсбук почна со тестирање на Прашања, што се очекува да се натпреварува директно со услугите како Yahoo! Answers.[87]

OНа 24 март 2011 година, Фејсбук најави нов производ, Фејсбук Прашања, што олеснува одговарањето на кратките прашања, како анкета, со долги одговори, и исто така се поврзува директно со важни ставки во директориумот на фејсбук на „фан страници“(fan pages).[88]

Фотографии[уреди | уреди извор]

Една од најпопуларните апликации на Фејсбук е апликацијата Фотографии, каде што корисниците може да прикачуваат албуми или фотографии, да означуваат пријатели помогната од технологијата за препознавање на лица,[89] и да коментираат на истите. Според Фејсбук:

 • 50+ билиони кориснички фотографии[90] (во јули 2010)
 • Повеќе од 1.5 petabytes (1.5 милиони гигабајти) искористено складирање на фотографии [91] (во мај 2009).
 • 220 милиони фотографии секоја недела што заземаат до 25 терабајти од просторот на дискот (во мај 2009).
 • 3+ билиони слики што им служат на корисниците секој ден [92] (во мај 2007).
 • 550,000+ слики што им служат во секунда за време на peak traffic windows (во мај 2009).

На 11ти април 2011 година, Фејсбук објави нова карактеристика за означување на фотографијата: луѓето можат да означуваат фотографии со бренд, производ, компанија или Фејсбук страница на некоја личност, слично на начинот на којшто ги означуваат нивните пријатели во фотографии.[93] Во август 2011 година, Фејсбук најави додавање на низа филтри за фотографии на својата апликација на мобилен.[94] Фејсбук планира да обелодени речиси десетина филтри за фотографии, што ќе бидат слични на малечките сликички на Инстаграм (Instagram).[94] Од последните познати податоци, денес во светот, највисоката бројка на фотографии е на Фејсбук.

Видеа[уреди | уреди извор]

Во времето кога Фејсбук ја објави својата платформа, исто така објави една апликација за споделување видеа на фејсбук.[95] Корисниците можат да ги додаваат нивните видеа со услугата за прикачување на видео, со додавање на видеото преку Фејсбук на мобилен, и со користење на карактеристика за снимање со камера. Исто така, корисниците може да ги „означат“ нивните пријатели во видеата што ги додаваат исто како што може да ги означат во фотографии, освен што локацијата на пријателот не е прикажана во видеото. Корисниците исто така имаат опција за видео пораки. Видеата не може да бидат категоризирани, додека фотографиите може да се подредат во албуми. Видеото на Фејсбук може да поддржи до 1080p формат и дури 4K резолуција.

Јазици[уреди | уреди извор]

Од март 2011 година, Фејсбук ги поддржува следните јазици[се бара извор]

Безбедност[уреди | уреди извор]

На 12ти мај 2011 година, Фејсбук најави дека ќе направи неколку нови карактеристики за бесбедност создадени за да ги заштитуваат корисниците од злонамерен софтвер и од преземање на нивните профили.[96]

Фејсбук ќе прикажува предупредувања пред корисницте да бидат измамени со преземање на нивните профили и напади во коишто тие ќе мислат дека следат врска интересна приказна или да видат некое видео но наместо тоа ги спамираат нивните пријатели на крај.[96]

Фејсбук исто така нуди проверка од два фактори наречена „одобрувања на најави“(login approvals), која ако е вклучена, че побара од корисниците да внесат код кога и да се најавуваат од нов или непрепознатлив уред. Кодот се испраќа преку порака на телефонот на корисникот.[96]

Фејсбук стана партнер со бесплатната услугата за безбедно сурфање Веб од доверба(Web of Trust) за да им овозможи на корисниците на Фејсбук повеќе информации за страниците до кои се поврзуваат од друштвената мрежа. Кога некој корисник притиска на можна злонамерна врска, ќе се појави предупредувачка кутија што дава повеќе информации за тоа зашто локацијата може да е опасна. Корисникот може или да го игнорира предупредувањето или да се врати на претходната страница.[96]

Отстранети карактеристики[уреди | уреди извор]

FBML[уреди | уреди извор]

Фејсбук Маркап јазикот (FBML) се смета дека е сопствена верзија на Фејсбук на HTML. Додека многу од означувањата на HTML може да се искористат во FBML, постојат исто така важни означувања што не може да се искористат како што се HTML, HEAD и BODY. Исто така, Javascript не може да се користи со FBML.

Според страницата на развивачот на Маркап јазикот на Фејсбук(FBML) ,[97] FBML е сега запоставена. NНема да се додадат нови карактеристики на FBML и им се препорачува на програмерите да развијат нови апликации со користење на HTML, JavaScript и CSS. Подддршката на FBML заврши на 1 јануари 2012 и FBML не функционира веќе од 1 јуни 2012.

Лајт (Лите)[уреди | уреди извор]

Во август 2009 година, Фејсбук го најави ширењето на „лајт“ (lite) верзијата на локацијата, прилагоден за корисници на побавни или повремени Интернет врски. Фејсбук Лајт понуди повеќе услуги, освен повеќе апликации од трет ред и помал проток на информации.[98] верзија на намален интерфејс се објави најпрво за тестирање[99] пред да се прошири меѓу корисниците во САД, Канада, и Индија.[98] На 20 април 2010 година беше најавено дека поддршката за „лајт“ (lite) е завршена и дека корисниците ќе бидат пренасочени нормално, до целосното мрежно место на Фејсбук. Услугата работеше само осум месеци.

Зделки(Deals)[уреди | уреди извор]

На 25 април 2011, Фејсбук најави една пилот програма наречена Зделки, што нудеше онлајн купони и попусти од локалните бизниси.Фејсбук прво го објави Зделки(Deals) како тест во пет градови—Атланта, Остин, Далас, Сан Диего и Сан Франциско—со надеж дека ќе се шири. Новата понуда беше директен натпреварувач на другите рекламни мрежни места како LivingSocial и Groupon за онлајн купони и зделки на денот. Корисниците на Фејсбук можеа да ги користат Кредитите на Фејсбук за да купуваат ваучери што се откупуваа за вистински добра и услуги. .[100][101] Оттогаш Фејсбук ја затвори својата зделка .Facebook Fan Архивирано на 30 мај 2013 г.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Dean Takahashi (June 29, 2010). „Social game firm Crowdstar embraces Facebook Credits in five-year agreement“. venturebeat.com. Посетено на July 13, 2010.
 2. Facebook App for feature phones Review at Axetue
 3. „How do I unfriend or delete a friend?“. Facebook.
 4. GALANES, PHILIP (May 21, 2009). „De-Friend Me? I Don't Think So“. New York Times. Посетено на Nov 5, 2010.
 5. "Unfriend" is Oxford Dictionary's Word of the Year mashable.com 2009/11/16
 6. HEUSSNER, KI MAE (Nov. 17, 2009). 'Unfriend' or 'Defriend?' Facebook Fans Debate“. ABC News. Посетено на Nov 5, 2010. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 7. Quercia, Daniele; Mansoureh Bodaghi, Jon Crowcroft (2012). „Loosing "Friends" on Facebook“ (PDF). ACM WebSci. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-10-23. Посетено на 2013-05-26.
 8. „Facebook Announces Its Third Pillar "Graph Search" That Gives You Answers, Not Links Like Google“. TechCrunch. 15 January 2013. Посетено на 16 January 2013.
 9. 9,0 9,1 Duffy Marsan, Carolyn (June 11, 2010). „Facebook adds IPv6 support“. Network World. Посетено на June 28, 2010.[мртва врска]
 10. John Boitnott (August 13, 2010). „Amateurish Facebook Live will suck up your time“. Venture Beat. Посетено на August 16, 2010.
 11. 11,0 11,1 Chloe Albanesius (August 13, 2010). „Facebook Launches 'Facebook Live' Video Channel“. PCMag.com. Ziff Davis, Inc. Посетено на August 16, 2010.
 12. „Like“. Facebook Help Centre. Посетено на August 24, 2011.
 13. Porterfield, Amy; Khare, Phyllis; Vahl, Andrea (2011). Facebook Marketing All-in-One for Dummies. Chapter 3: Better Engagement with the Help of Facebook Like Links and Buttons. John Wiley and Sons. ISBN 0-470-94230-4.
 14. „Like Button“. Facebook Developers. May 2011. Посетено на August 24, 2011.
 15. Roosendaal, Arnold (November 30, 2010). „Facebook Tracks and Traces Everyone: Like This!“. Посетено на September 27, 2011.
 16. Gelles, David (September 21, 2010). „E-commerce takes instant liking to Facebook button“. Financial Times. Посетено на August 24, 2011.
 17. „Like Box“. Facebook Developers. Посетено на August 24, 2011.
 18. Yin, Sara (December 15, 2010). „Microsoft Adds Facebook 'Likes' to Bing Search Results“. PC Mag. Посетено на August 25, 2011.
 19. Yiu, Paul; The Bing Team (December 15, 2010). „Bing Feature Update: Discover more things your Facebook friends like“. Bing Search blog. Microsoft. Архивирано од изворникот на 2011-08-20. Посетено на August 25, 2011.
 20. „Lawsuit says teens too young to "Like" Facebook ads“. France24/AFP. August 27, 2010. Посетено на August 24, 2011.
 21. Albanesius, Chloe (August 19, 2011). „German Agencies Banned From Using Facebook, 'Like' Button“. PC Mag. Посетено на August 24, 2011.
 22. „Facebook privacy probed over 'like', invitations“. CBC News. September 23, 2010. Посетено на August 24, 2011.
 23. Perez, Sarah (June 1, 2010). "Likejacking" Takes Off on Facebook“. ReadWriteWeb. Посетено на August 24, 2011.
 24. „Inspired by Facebook, Israeli couple names their daughter Like“. Haaretz. May 16, 2011. Посетено на August 24, 2011.
 25. Newman, Jared (August 24, 2011). „Google +1 Now Links to Google+ Profiles: Let the War on Facebook's 'Like' Button Begin“. PC World. Посетено на August 24, 2011.
 26. http://www.facebook.com/help/?page=406
 27. „The Konami Code Strikes Again: Facebook Adds Some Flare“. techcrunch.com. May 8, 2009. Посетено на December 24, 2010.
 28. http://www.facebook.com/blog.php?post=434700832130
 29. Facebook Wall Flux: http://www.wallflux.com/
 30. Facebook. „Facebook Pages“.
 31. Nick O'Neill. „Facebook's "Become A Fan" Officially Switches To "Like".
 32. http://sendible.com
 33. „Wildfire“. Архивирано од изворникот на 2014-12-29. Посетено на 2021-08-16.
 34. Involver
 35. Heyo
 36. Elettro Social Platform
 37. „Offerpop“. Архивирано од изворникот на 2016-10-12. Посетено на 2021-08-16.
 38. Park, Jane (April 21, 2010). „Wikipedia on new Facebook community pages“. Creative Commons. Посетено на December 13, 2011. Earlier this week, Facebook announced its launch of community pages [] Community pages integrate Wikipedia content which retains the Creative Commons license.
 39. Sangvhi, Ruchi (2006-09-06). „Facebook Gets a Facelift“. The Facebook Blog. Посетено на 2008-02-11.
 40. „Facebook: Celebrate Your Birthday Every Day“. Посетено на 2010-03-09.
 41. 41,0 41,1 „Interesting News, Any Time You Visit“. Посетено на 2011-11-28.
 42. Zuckerberg, Mark (2006-09-06). „Calm down. Breathe. We hear you“. The Facebook Blog. Посетено на 2008-02-11.
 43. Zuckerberg, Mark (2006-09-08). „An Open Letter from Mark Zuckerberg“. The Facebook Blog. Посетено на 2008-02-11.
 44. „Completely customize Facebook privacy settings“. Архивирано од изворникот на 2010-02-28. Посетено на 2010-03-09.
 45. „Introducing Your New Navigation“. The Facebook Blog.
 46. „Feed“. Facebook Developers Wiki. Архивирано од изворникот на 2009-07-01. Посетено на 2013-05-26.
 47. "How to Get New Facebook News Feed and its Features", Techstroke
 48. Arrington, Michael. „Interview With Mark Zuckerberg On The "Facebook Phone". Посетено на September 23, 2010.
 49. Griggs, Brandon (May 28, 2012). „Facebook is making a phone“. CNN. Архивирано од изворникот на 2012-06-14. Посетено на 14 June 2012.
 50. „Facebook unveils 'Home' for Android“. 3 News NZ. April 5, 2013.
 51. Arrington, J. Michael (2005-09-07). „85% of College Students use FaceBook“. TechCrunch. Посетено на 2007-06-26.
 52. 52,0 52,1 „Facebook for iPhone | Facebook“. Blog.facebook.com. Посетено на 2009-12-13.
 53. "Hoffman, Harrison" (2008-09-30). „Facebook delivers version 2.0 of its iPhone App“. Посетено на 2009-08-28.[мртва врска]
 54. "Dolcourt, Jessica" (2008-08-27). „Facebook 3.0 for iPhone pours on the features“. Посетено на 2009-08-28.[мртва врска]
 55. „Places“. 2010-08-18.
 56. Facebook for Windows Phone
 57. „Facebook for Nokia N97 and Nokia 5800“. 2009-07-08. Посетено на 2009-08-28.
 58. „Facebook for BlackBerry“. Архивирано од изворникот на 2009-11-03. Посетено на 2009-08-28.
 59. Ramadge, Andrew (2007-11-26). „Facebook is... reconsidering the word is. Архивирано од изворникот на 2007-11-28. Посетено на 2007-12-13.
 60. Suddath, Claire (2009-03-13). „Facebook Wants to Read Your Mind“. Time.com. Посетено на 2010-02-24.
 61. September 15, 2011, Peters, Meghan http://mashable.com/2011/09/15/facebook-subscribe-users/
 62. „Facebook Getting A Major Facelift This Thursday!!“. Billy Moses. Архивирано од изворникот на 2012-03-24. Посетено на September 21, 2011.
 63. 63,0 63,1 „What is a Facebook Timeline?“. Rom Cartridge.
 64. http://www.facebook.com/about/timeline
 65. Duffy, Jill (2012-01-25). „12 Things You Should Know About Facebook Timeline“. PC Magazine.
 66. Milert, Guillaume (December 23, 2011), a French netizen expert: About Timeline
 67. „FB.me for Facebook of course“. 2009-12-14. Посетено на 2009-12-14.
 68. The 25 Weirdest Facebook Vanity URLs
 69. Can Facebook take back a username that has already been claimed?
 70. Der, Kevin. „Facebook is off-the-wall“. Посетено на 2007-07-30.
 71. Tumurcuoglu, Herman. „How to Add Google Analytics to Your Facebook Fan Page“.
 72. „Facebook Launches Verified Accounts and Pseudonyms“. TechCrunch Article. Посетено на March 3, 2012.
 73. „Events“. Facebook. Посетено на 2008-03-05.
 74. Facebook.com
 75. Protalinski, Emil (2011-02-18). „Facebook adds hCalendar and hCard microformats to Events“. ZDNet. Посетено на March 24, 2011.
 76. http://twitter.com/#!/Wallflux/status/161419742261936128
 77. „Facebook Adds Marketplace of Classified Ads“. 2007-05-12. Посетено на 2007-05-15.
 78. „Marketplace“. Facebook. Посетено на 2008-03-05.
 79. Craig Donato (2009-03-03). „The New Facebook Marketplace Powered by Oodle“.
 80. Abram, Carolyn (2006-09-26). „Welcome to Facebook, everyone“. Facebook. Посетено на 2008-03-08.
 81. Quenqua, Douglas (2009-02-04). „Ah, Yes, More About Me? Here Are '25 Random Things'. NY Times.com. Посетено на 2009-02-09.
 82. Sharon, Michael Eyal (2010-08-18). „Who, What, When, and Now...Where“. Facebook. Посетено на 2010-08-19.
 83. „Facebook Ads Provide 'Deals' for Local Merchants, Marketers“. Посетено на November 4, 2010.
 84. DISQUS, Blackberry (2010-11-10). „Facebook Places Now Available For BlackBerry!“. Blackberry. Архивирано од изворникот на 2010-12-25. Посетено на 2010-12-09.
 85. Codepad Team, MinaSolution (2010-11-10). „Facebook Places on Windows Mobile“. MinaSolution. Посетено на 2010-12-09.[мртва врска]
 86. Gizmodo: Facebook Just Killed Places
 87. "Are Questions The "Future Of Facebook"?". TechCrunch. Retrieved July 4, 2010.
 88. Caroline McCarthy, cnet.com. "Facebook fine-tunes its Questions product[мртва врска]". March 24, 2011. Retrieved March 25, 2011.
 89. Techcrunch.com
 90. „Scaling Facebook to 500 Million Users and Beyond“. Facebook. Посетено на 2010-08-04.
 91. „Needle in a haystack: efficient storage of billions of photos“. Facebook. Посетено на 2010-08-04.
 92. „The Facebook Bifts“. facebook.com. Посетено на 2008-03-05.
 93. Leena Rao, TechCrunch. "Facebook Now Allows You To Tag Pages In Photos". May 11, 2011. Retrieved May 11, 2011.
 94. 94,0 94,1 Nick Bilton, The New York Times. "Facebook Targets Instagram With Photo Filters". August 24, 2011. Retrieved August 26, 2011.
 95. Cashmore, Pete (2007-05-24). „Facebook Video Launches: YouTube Beware!“. Посетено на 2008-03-05.
 96. 96,0 96,1 96,2 96,3 Elinor Mills, CNET. "Facebook adds new user security features[мртва врска]". May 12, 2011. Retrieved May 12, 2011.
 97. „Developers.facebook.com“. Архивирано од изворникот на 2013-03-07. Посетено на 2013-05-26.
 98. 98,0 98,1 „Facebook slims down to Facebook Lite“. BBC. September 11, 2009. Посетено на September 12, 2009.
 99. August 12, 2009 Ben Parr View commentsComments (2009-08-12). „Facebook Lite: The Early Details and Screenshots“. Mashable.com. Посетено на 2010-03-23.
 100. Helft, Miguel (April 25, 2011). „Facebook Is Latest Rival to Groupon and LivingSocial“. The New York Times. The New York Times Company. Посетено на 2011-04-26.
 101. Cheredar, Tom (April 25, 2011). „Facebook launches Deals against Groupon and LivingSocial in five major cities“. VentureBeat. Посетено на 2011-04-26.

Предлошка:Facebook navbox