Фунда Еруиѓит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Фунда Еруеѓит (родена на 6 Ноември, 1984 година во Зволе, Холандија)[1] е турска сериска , кино и театарска актерка.[2][3]

Почетокот на животот[уреди | уреди извор]

По завршувањето на Анатолијанската гимназија Кадир Ха, дипломирала на театарскиот оддел на Државниот конзерваториум во Истанбул по завршувањето на одделот за меѓународни односи на Факултетот за политички науки во Истанбулскиот универзитет.

Кариера[уреди | уреди извор]

Таа ја освои наградата за најдобра актерка во категоријата музичка / комедија на 18-тиот Садри Алишик театар и награди за кино играч со претставата на тишината на Истанбулскиот државен театар во сезоната 2012-2013. Таа е номинирана за најдобра актерка на 17-тиот Афифејски награди. Во 2016 година, Појраз се појави во серијалот Карајел

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филм
Година Производство Улога
2016 година Двоумење Шехназ
До 2015 Нема повеќе!
Фиѓен [4]
До 2015 Лимонада Нихал
2009 година Ev
Телевизија
Година Производство Улога
2016 година Појраз карајел  Еда
2016 година Кралицата на денот Есра
2014-2015 Карадај Белѓин Туре
2013-2014 година Стара приказна  Турќан
2012 Карпа Пинар Килинч 
2011 Злато од истанбул Ајшеѓул Алтан Ачик
2008-2009 пр:Мојот живот е моето семејство Сејхан

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Таа ја освои наградата за "Најдобра актерка" во категоријата музички / комедија на 18-тиот театар "Садри Алишик" и наградите "Кино плеер" за нејзината изведба на тишината на Истанбулскиот државен театар во сезоната 2012-2013. Таа беше номинирана за 17. Афифе Тијатро Едулери.[5]

Референци[уреди | уреди извор]