Фудо

Од Википедија — слободната енциклопедија

Фудо - еден од најважните богови во јапонската митологија. Најчесто е претставен како со десната рака замавнува со меч за да убие демоните, а во левата рака држи јаже за да ги врзе поразените демони и злобни сили. [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Džigokuhen“, во: Riunosuke Akutagava, Rašomon. Beograd: Plavi krug; Zemun: Neven, 2003, стр. 13.