Фудбалски натпревари Македонија - Украина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Натпревари Македонија - Украина
Македонија Украина
Вкупно натпревари 5 Вкупно натпревари
Победи 1 Порази
Нерешени 1 Нерешени
Порази 3 Победи
Дадени голови 2 Примени голови
Примени голови 5 Дадени голови
  Победа на Македонија
  Победа на Украина
  Нерешено
# Дата Локација Домаќин Резултат Гостин Натпреварување Детали Наводи
1. 11 октомври 2003 Киев Украина  0 – 0  Македонија Пријателски натпревар
2. 31 март 2004 Скопје Македонија  1 – 0  Украина Пријателски натпревар
3. 12 октомври 2014 Лавов Украина  1 – 0  Македонија Квал. за ЕП 2016 [1]
4. 9 октомври 2015 Скопје Македонија  0 – 2  Украина Квал. за ЕП 2016 [2]
5. 17 јуни 2021 Букурешт Украина  2 – 1  Македонија ЕП 2020 детали [3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Извештај од натпреварот Украина - Македонија 1-0 (Квал. за ЕП 2016), uefa.com; пристапено: 4. 6. 2021.
  2. „Извештај од натпреварот Македонија - Украина 0-2 (Квал. за ЕП 2016)“. UEFA.com. Посетено на 12. 10. 2015. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  3. „Извештај од натпреварот Украина - Македонија 2-1 (ЕП 2020)“ (PDF). UEFA.com. Посетено на 25. 6. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]