Прејди на содржината

Фудбалска федерација на Мјанмар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбалска федерација на Мјанмар
AFC
Основана1947 (како Фудбалска федерација на Бурма)
Примена во ФИФААзиска фудбалска конфедерација (1954)
1954
ПретседателЗав Зав
Мрежно местоthe-mff.org

Фудбалската федерација на Мјанмар (МФФ) (бурмански: မြန်မာနိုင်ငံ ဘောလုံး အဖွဲ့ချုပ်) е раководно тело на фудбалот во Мјанмар. МФФ ја надгледува машката репрезентација, женската репрезентацијата и младинските репрезентации, како и националните фудбалски првенства и професионалните клупски натпреварувања.

Седиштето

Историја

[уреди | уреди извор]

Наводно, воведен за време на британската колонијална ера од Џејмс Џорџ Скот, британски колонијален администратор,[1] фудбалот бил најпопуларниот спорт во земјата. Фудбалската федерација на Бурма е основана во 1947 година, една година пред независноста на земјата од Велика Британија. БФФ се приклучи на ФИФА во 1952 година, а на АФЦ во 1954 година.[2]

Федерацијата го започна првото првенство во фудбал во држави и дивизии во 1952 година.[2] Високо популарниот годишен натпревар стана главното место од каде може да се извлечат талентирани играчи од целата земја. Ова рудиментирано ниво на развој на таленти се чинело доволно за некое време. Бурма била врвна азиска фудбалска сила, заедно со Иран и Јужна Кореја, во 1960-тите и раните 1970-ти, освојувајќи два турнири на Азиските Игри (1966, 1970), а потоа невидени пет турнири на Југоисточните Азиски игри (1965-1973), како и што доаѓаше како втор на турнирот во Купот на Азија во 1968 година. За време на десетгодишниот период помеѓу 1961 и 1970 година, Бурма темелно доминираше во азискиот Куп У-19 / У-20, девет пати се пласираше во финалето и седум пати го освојуваше турнирот.[3]

Почнувајќи од средината на седумдесеттите години од минатиот век, фудбалскиот успех на земјата - извор на голема национална гордост - исто така, брзо опадна, заедно со огромниот економски пад на земјата. (Освен неколку победи во регионални турнири, машката репрезентација на Бурма нема освоено поголемо фудбалско натпреварување од 1973 година.) Федерацијата направи (или можеше да направи) малку за да го промовира развојот на фудбалот или да го негува талентот преку натпревари во професионална лига. До 1996 година, главната фудбалска лига на земјата се состоеше од клубови со седиште во Јангон, водени од владини министерства и познати по корупција. Иако на приватните фудбалски клубови им беше дозволено да се приклучат на премиерлигата на Мјанмар во 1996 година, лигата сепак не привлече многу од бурманската јавност. Во декември 2008 година, МФФ објави формирање на нова национална професионална лига, Национална Лига на Мјанмар, која ја започна својата прва целосна сезона во 2010 година.

Во согласност со прописите на ФИФА, МФФ наводно стана независна организација, ослободена од владина контрола, во март 2009 година.[4]

Натпревари водени од МФФ

[уреди | уреди извор]
 • Национална лига во Мјанмар
 • MNL-2
 • Генерал Аунг Сан Шилд
 • Мјанмар Женска Лига

Програми

[уреди | уреди извор]
Заедно со Јури Џоркаеф, Аунг Сан Су Чи се среќава со училишните деца на церемонијата на започнување на ФИФА Фудбал за училишта.

МФФ го започна проектот ФИФА Фудбал за училишта со поддршка на ФИФА Фондацијата на 31 јануари 2020 година. На настанот, домаќин на претседателот на МФФ, Зав Зав, присуствуваа државниот советник Н.Е. Аунг Сан Су Чи, министерот за здравство и спорт на Унијата, д-р Миинт Хтве, министерот за образование на Унијата, д-р Мајо Теин Гии, извршниот директор на Фондацијата ФИФА, Јури Џоркаеф, заедно со гости, претседатели и секретари од локалните градски фудбалски асоцијации.[5]

Персонал на здружението

[уреди | уреди извор]
Име Позиција Извор
Зав Зав Претседател [6][7]
Пие Пхио Таиза Заменик претседател [6][7]
Саи Сем Хтун Втор потпретседател [6][7]
Ко Ко Теин Генерален секретар [6][7]
Тан Зав Благајник [6]
n / a Технички директор
Антоан Еј Тимски тренер (машки) [6][7]
Тин Миинт Аунг Тимски тренер (жени) [6][7]
Кјав Со Менаџер за медиуми / комуникации [6]
Јеј Хтут Тин Координатор за мал фудбал [6]
Тун Хла Аунг Координатор на судијата [6]

Спонзорства

[уреди | уреди извор]

Од 2013 година, 100PLUS е спонзор на МФФ и Националната лига на Мјанмар. Спонзорството на 100PLUS е продолжено до 2020 година за да ги поддржи големите фудбалски настани во земјата, различните фудбалски тимови во рамките на националната постава, фудбалски турнири за развој на младите и локалните професионални натпреварувања.[8]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
 • Фудбалска репрезентација на Мјанмар
 • Yanенска фудбалска репрезентација на Мјанмар
 • Национална лига во Мјанмар
 • Фудбалска репрезентација на Мјанмар до 23 години
 • Куп на големиот кралски предизвик во Мјанмар
 • Yanенска фудбалска репрезентација на Мјанмар до 20 години
 • Премиер лига во Мјанмар
 • Фудбалска репрезентација на Мјанмар до 17 години
 • Фудбал во Бурма
 • Фудбалска репрезентација на Мјанмар до 20 години
 • Футсал репрезентација на Мјанмар
 • Mенска фудбалска репрезентација на Мјанмар до 17 години
 • Репрезентација на фудбал на плажа во Мјанмар
 • Академија за фудбал во Мјанмар

Користена литература

[уреди | уреди извор]
 1. Donald M. Seekins (2006). Historical dictionary of Burma (Myanmar). Rowman & Littlefield. стр. 416. ISBN 9780810854765.
 2. 2,0 2,1 „History of MFF“. Myanmar Football Federation. Архивирано од изворникот на 2007-10-16. Посетено на 2009-04-26.
 3. „Asian U-19/U-20 Championship“. RSSSF. Посетено на 2009-04-26.
 4. Han Oo Khin (March 9–15, 2009). „New era for football“. Архивирано од изворникот на February 15, 2012. Наводот journal бара |journal= (help)
 5. „Myanmar launches FIFA Football for Schools project“. FIFA.com (англиски). Посетено на 2020-02-10.
 6. 6,00 6,01 6,02 6,03 6,04 6,05 6,06 6,07 6,08 6,09 FIFA.com. „Member Association - Myanmar - FIFA.com“. www.fifa.com (англиски). Архивирано од изворникот на 2021-06-12. Посетено на 2020-11-01.
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 7,5 „The AFC.com - The Asian Football Confederation“. The AFC (англиски). Посетено на 2020-11-01.
 8. „100PLUS Renews Hydration Partnership with MFF and MNL till 2020“. Myanmar Business Today (англиски). Архивирано од изворникот на 2019-02-07. Посетено на 2019-02-06.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]