Фудбалска Асоцијација на Албанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фудбалска Асоцијација на Албанија
Основана1930
HeadquartersТирана
Примена во ФИФАФИФА (1932)
Мрежно местоhttp://www.fshf.org/index.php/sq/

Фудбалската федерација на Албанија (албански: Federata Shqiptare e Futbollit) е главно управно тело во структурата на албанскиот фудбал со седиште во Тирана.

Фудбалската Асоцијација на Албанија била основана на 6 јуни 1930, а ѝ се придружила на ФИФА во 1932 и била една од основачките членки на УЕФА во 1954.

На 14 март 2008, ФАА била суспендирана од ФИФА поради „значајни политички мешања“ во управувањето со асоцијацијата. Со ова, националните тимови на Албанија беа отстранети од официјалните натпреварувања, репрезентативците биле отстранети од официјални настапи и судиите не биле во можност да судат мечеви под покровителство на ФИФА. [1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Меѓународен фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

     Азија: АФЦАзиски купУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански куп на нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: N.F.-Board
ВИВА светски куп
World Map FIFA.svg
Европски национални фудбалски асоцијации (UEFA)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херцеговина | Бугарија | Велс | Германија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Кипар | Латвија | Литванија | Лихтенштајн | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Острови | Финска | Франција | Грузија | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија