Фугасе леб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фугасе
Фугасе
Fougasse 1.jpg
ВидЛеб
Место на потеклоФранција
РегионПрованска(регион во Фрнација)
КујнаФранцуска кујна

Во француската кујна,фугасе е еден вид леб кој обично се поврзува со Прованса, но во варијации го има и во други региони. Некои верзии се извајани или намалени во модел сличен на увото од пченица.

Историја и етимологија[уреди | уреди извор]

Во Стариот Рим, panis focacius бил тенок леб печен во пепелта на огништето (focus на латински).[1] Ова станало широк спектар на лебови, кои вклучуваат фокација во италијанската кујна, хогаза во Шпанија, фогаса во Каталонија, фугаса во Лигуријан, погача на Балканот, погаса во Унгарија, фугасе во Прованса (првично напишана фогаца), фуас или фуее во други француски региони и на Каналските Острови. Верзијата на Прованса е поверојатно да има додатоци како маслинки, сирење, лук или аншоа, кои се како примитивна форма на пица без домати.

Исто така, во Португалија постои и fogaça, сладок леб. Во Бразил, pão sovado е типичен голем фугасе, додека рецепт, типичен за државите на Рио де Жанеиро, Еспирито Санто и околните региони, што е на половина пат помеѓу fougasse и bolillo (во овие региони познати како pão francês или pão-de- сал), нешто што личи на солен мал бриош, се нарекува pão suíço. Тие се можеби најслатки од солени рецепти  најчесто направени во Бразил. 

Фугасе традиционално се користеше за да се процени температурата на фурната на дрва. Времето што треба да се пече дава идеја за температурата на рерната и дали остатокот од лебот може да се вчита.

Фугасе е исто така еден вид тесто од Монако, кое е наполнето со бадеми и ореви.

Користрење во јадења[уреди | уреди извор]

Се користи за да се направи француска верзија на калзон, која може да има сирење и мали плодови од сланина во џебот направени со преклопување над лебот. Други варијации вклучуваат суво овошје, Рокфор и ореви или маслинки и козјо сирење. Подоцна е познато како фугас, иако тоа е повеќе сендвич отколку само еден вид леб.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Root, Waverley (1992) [Originally published 1958]. The Food of France. New York: Vintage Books. стр. 43–44. ISBN 0-679-73897-5.