Фрула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фрула
Класификација
Сродни инструменти

Фрула (српски: Фрула), позната и како свирала (свирала) или јединка, е музички инструмент кој личи на средна флејта, традиционално користена во Србија. Обично е направена од дрво и има шест дупки. Тоа е аерофон со краен удар. Фрулата е традиционален инструмент на овчари, кои свират додека ги чуваат своите стада.

За список на слични инструменти, видете го делот подолу .

Имиња[уреди | уреди извор]

Во Хрватска е попозната како „јединка“. [1] Другите локални имиња во Хрватска вклучуваат glveglica, šaltva, kavela, ćurlik . [2] Исто така, тој едноставно се нарекува „српска флејта“. [3] [4]

Изведувачи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Фолклорен танц ансамбл „Коло“, свиретајќи ја фрула.

Забележителни свирачи на фрула ( фрулаши ) се Адам Милутиновиќ, Сава Јеремиќ, Тихомир Пауновиќ, Неда Николиќ, Веља Кокориќ, Боривоје Тодоровиќ, Бора Дугиќ, Слободан Вукиќевиќ, Спасоје Јовиќ, Андрија и Томислав Баџиќ, други [5]

  1. Rad kongresa. 1981. стр. 334.
  2. Danica. Hrvatsko književno društvo sv. Ćirila i Metoda. 1951. Sviraljka s usnama »jedinka« (svirala, žveglica, šaltva, kavela, ćurlik, to su samo neka njezina lokalna imena)
  3. Scribner's Magazine. Charles Scribners Sons. 1922. стр. 269.
  4. Charles Austin Beard (1930). Toward Civilization. Longmans, Green and Company. стр. 275.
  5. „Archived copy“. Архивирано од изворникот на 2015-04-08. Посетено на 2015-04-08.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)