Фросина Пармаковска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фросина Пармаковска
Фросина Пармаковска е македонска писателка

Фросина Пармаковскамакедонска писателка.

Фросина Пармаковска е родена во Скопје, 1985 г. Дипломирала на Филолошки факултет, катедра за Општа и компаративна книжевност. Магистрирала на Институт за македонска книжевност, на тема „Варијации на магичниот реализам во светскиот и македонскиот роман“. Член е на ДПМ од февруари 2018 година.[1]

Творештво[уреди | уреди извор]

Покрај раскази објавувани во книжевни списанија, Пармаковска ги објавила и следниве романи:

  • „Сè уште можам нешто да сторам“[2], роман (Или-Или, 2023 г.)
  • „На враќање“[3], роман (Или-Или, 2020 г.)
  • „Одбројување“[4], роман (Или-Или, 2017 г.)
  • „Вишнова хроника“, роман (Или-Или, 2014 г.) - преведен е на бугарски и украински јазик
  • „Пишувајќи ги изгубените топки“, роман (Култура, 2013 г.)

Награди[уреди | уреди извор]

Роман на годината за 2017 година за романот „Одбројување“. Претходно, во 2014 година, нејзиниот роман „Вишнова хроника“ влезе во финале за истата награда.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Лектира.мк http://lektira.mk/avtor/frosina-parmakovska/
  2. „Сè уште можам нешто да сторам (извадок)“. Лектира. 2023-12-11. Посетено на 2023-12-23.
  3. „На Враќање“. shop.kniga.mk. Посетено на 2023-12-23.
  4. „За романот „Одбројување" на Фросина Пармаковска | okno.mk“. okno.mk. Посетено на 2023-12-23.