Фронтекс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фронтекс
Седиштето на Фронтекс во Варшава
Податоци за органот
Основан 3 октомври 2005 (2005-10-03) (original)
6 октомври 2016 (2016-10-06) (as European Border and Coast Guard Agency)
Претходник Agency European Agency for the Management of Operational Cooperation at the External Borders
Надлежност Европска Унија
Седиште Полска Варшава, Полска
Вработени 1400 (2021)[1]
10,000 (2024/2027, proposed)[2][3][4]
Годишен буџет € 754.4 million (2022)[5]
Раководители agency Латвија Aija Kalnaja
(executive director (Acting))
Германија Lars Gerdes
(Deputy Executive Director for Returns and Operations)
Естонија Uku Särekanno
( Deputy Executive Director for Information Management and Processes)
Германија Alexander Fritsch
(chairperson of the management board)
Клучен документ Regulation (EU) 2019/1896
Мрежно место
frontex.europa.eu
Карта
[[file:
Фронтекс is located in European Union
Фронтекс
Фронтекс (European Union)
|frameless]]

Европската агенција за гранична и крајбрежна стража, позната и како Фронтекс[6] (од француски: Frontières extérieures за „надворешни граници“), е агенција на Европската Унија со седиште во Варшава, Полска, која во координација со граничните и крајбрежните стражи на земјите-членки учествува во граничната контрола на европската Шенген-зона.

Македонски и француски полициски службеници на церемонија на официјалното започнување на заедничката операција на Фронтекс во Македонија на 20 април 2023 година

Фронтекс била основана во 2004 како Европска агенција за управување со оперативната соработка на надворешните граници и била првенствено одговорна за координирање на напорите за гранична контрола. Како одговор на Европската мигрантска криза од 2015–2016, Европската комисија на 15 декември 2015 предложила да се продолжи мандатот на Фронтекс и да се трансформира во полноправна Европска агенција за гранична и крајбрежна стража.[7] На 18 декември 2015, Европскиот совет целосно го поддржал предлогот,[8] и по гласањето во Европскиот парламент, Европската гранична и крајбрежна стража официјално започнала со работа на 6 октомври 2016 на надворешната граница на Бугарија со Турција.[9]

Буџетот на Фронтекс се зголемил од €143 милиони за 2015[10] на €543 милиони за 2021[11] и се планира персоналот на агенцијата да достигне до 10,000 во 2027.[12]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Frontex Careers“. Frontex. Frontex. Посетено на 10 August 2021.
 2. „EU budget 2020“. European Commission. Посетено на 18 August 2019.
 3. „Opening Statement in the European Parliament Plenary Session by Ursula von der Leyen, Candidate for President of the European Commission“. European Commission. Посетено на 19 August 2019.
 4. „European Border and Coast Guard - Press release“. European Commission. European Commission. Посетено на 19 August 2019.
 5. „Frontex budget 2022“ (PDF). Frontex. Посетено на 1 January 2022.
 6. See Regulation (EU) 2016/1624 recital 11 ("...the European Agency for the Management of Operational Cooperation at the External Borders of the Member States of the European Union should therefore be expanded. To reflect those changes, it should be renamed the European Border and Coast Guard Agency, which will continue to be commonly referred to as Frontex. It should remain the same legal person, with full continuity in all its activities and procedures....") and article 6 ("The European Border and Coast Guard Agency shall be the new name for the European Agency for the Management of Operational Cooperation at the External Borders of the Members States of the European Union established by Regulation (EC) No 2007/2004. Its activities shall be based on this Regulation....")
 7. „European Agenda on Migration: Securing Europe's External Borders“. europa.eu. European Commission. Посетено на 15 December 2015.
 8. „Subscribe to read“. Financial Times. 18 December 2015.
 9. „News“. European Commission - European Commission.
 10. Frontex. „Budget 2015“ (PDF).
 11. Frontex. „Budget 2021“ (PDF). Frontex official website. Посетено на 2021-07-25.
 12. „European Border and Coast Guard: Stronger EU borders with a new standing corps of 10,000 border guards“. European Commission - European Commission (англиски). April 17, 2019. Посетено на 2021-07-25.