Прејди на содржината

Фрител

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фрител

Фрител или фритол се венецијански крофни кои се служат само за време на карневалот. Слично на бомболони, тие се тркалезни, пржени колачи со квасец. Фрител се сервира во повеќе различни форми, како што се Фрителе Венециане, кои се непополнети и имаат ореви и суво грозје измешани во тестото; како и неколку полнети сорти. Филот вклучува крем за пециво, забаионе и повремено поретки филови како што се крем со крем од јаболка или чоколада.

Во градот Молфета сместен во провинцијата Бари во регионот Апулија, фритела се користи како друго име за панцероти.