Фримантл (Австралија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Aerial view of Fremantle.JPG

Фримантл (англ. Fremantle) е пристанишен град во Западна Австралија и се наоѓа 19 km југозападно од Перт, главниот град на државата, при устието на реката Сван на западниот брег на Австралија. Абориџинското име на областа е „Валјалуп“ (Walyalup). Фримантл бил првата населба на Колонистите на реката Сван во 1829 година. Прогласен е за град во 1929 година, и има население од околу 25.000 луѓе.

Градот го добил името по капетан Чарлс Хоу Фримантл, англиски поморски офицер кој прогласил поседување на Западна Австралија и основал камп на локалитетот. Градот содржи добро сочувани градби и други културни наследства од 19 век. Градот се нарекува со деминутивот „Фрио“ (Freo) во жаргонот на Западна Австралија.

Поврзано[уреди | уреди извор]