Фридрих I (војвода од Австрија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фридрих I
Војвода од Австрија

Herzog Friedrich I. der Christliche.jpg
Војвода 1195–1198
Претходник Леополд V
Наследник Леополд VI
Татко Леополд V
Мајка Елена Унгарска
Роден(а) 1175
Починал(а) 16 април 1198(1198-04-16)

Фридрих I Бабенберг (германски: Friedrich I, der Christliche, der Katholische, роден во 1175 - починал на 16 април 1198) — владетел од династија Бабенберг[1], војвода од Австрија од 1194 година. Фридрих бил син на Леополд V Бабенберг (1157-1194) и неговата сопруга Елена Унгарска (1158-1199), ќерка на унгарскиот крал Геза II.

Владеење[уреди | уреди извор]

Почетокот на неговото владеење било одбележано со враќањето на англиските заложници и парите за откуп на англискиот крал Ричард I. Но Фридрих се соочил со проблем околу враќањето на парите за откуп. Поради тоа, Фридрих доброволно се вклучил во организирање на нов крстоносен поход со цел да ја врати честа на неговата династија Бабенберг во очите на Римокатоличката црква. Така, на Велигден, на 31 март 1195 година, тој заминал кон Бари.

Фридрих се разболел и починал на 16 април 1198 година на враќање од Палестина. Посмртните останки се чуваат во манастирот Свети Крст во Долна Австрија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lingelbach 1913, pp. 92–93.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]