Прејди на содржината

Фридрих Шпее

Од Википедија — слободната енциклопедија

Фридрих Шпее фон Лангенфелд ( 25 февруари 1591 во Kaiserswerth во Диселдорф ; 7 Август 1635 година во Триер ) бил германски језуит . Тој станал познат како критичар на испитувања на вештерки, преку неговото пишување Cautio Criminalis, но исто така и како химна писател . Архиепископот на Келн го води како светец .