Фридрих Вилхелм (Хесен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фридрих Вилхелм
Изборен кнез на Хесен
На престол20 ноември 1847 - јуни 1866
ПретходникВилхелм II
НаследникЕлекторот е укинат
Роден(а)20 август 1802
Ханау, Ландгравијат Хесен-Касел
Починал(а)6 јануари 1875 (возр. 72)
Прага, Австроунгарија
СопружникГертруда фон Ханау
ДинастијаДинастија Хесен
ТаткоВилхелм II
МајкаАугуста Принцеза од Прусија
ВероисповедКалвинизам

Фридрих Вилхелм (германски: Friedrich Wilhelm; 20 август 1802 - 6 јануари 1875) — последен изборен кнез на Хесен.