Фриденсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фриденсдорф
Место во Лојна
Грб на Фриденсдорф
Фриденсдорф во рамките на Германија
Фриденсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Град Лојна
Основни податоци
Површина 3 км2
Надм. височина 165 м
Население 325  (31 декември 2006)
 - Густина 108 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06254
Повик. бр. 034639
Местоположба на место Фриденсдорф во рамките на Лојна
Карта
Карта
Координати 51°21′N 12°4′E / 51.350° СГШ; 12.067° ИГД / 51.350; 12.067Координати: 51°21′N 12°4′E / 51.350° СГШ; 12.067° ИГД / 51.350; 12.067

Фриденсдорф — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 31 декември 2009, е дел од градот Лојна.