Фрида (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Фрида (англиски: Frida) е филм во режија на Џули Тејмор, а со Сeлма Хаек и Алфред Молина во главните улоги.

Содржина[уреди | уреди извор]

Во филмот се прикажува животот и делото на мексиканската уметничка Фрида Кало, со посебен фокус на нејзината долга и компликувана врска со нејзиниот маж и ментор Диего Ривера. Тие двајца биле познати по својата голема љубов, но и по љубовта кон својот народ.[1] [2] [3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 845, 5.9.2014, стр. 16.
  2. Антена, број 847, 19.9.2014, стр. 22.
  3. Антена, број 854, 7.11.2014, стр. 26.