Фрига Карлберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Фрига Карлберг (10 август 1851 година - 3 октомври 1925 година), била шведска писателка, социјална работничка, феминистка и поборник за изборно право на жените. Била член на централниот комитет на Националната асоцијација за право на глас на жените 1903-1921 и претседател на Гетеборг огранокот на шведското општество за право на глас на жените во 1902-1921. [1] [2]

Фрига Карлберг и други кои демонстрирале за изборно право на жени во Гетеборг, јуни 1918 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Frigga Carlberg“. portrattarkiv.se. Посетено на May 1, 2020.
  2. „Anna Fredrika (Frigga) Carlberg“. Svenskt kvinnobiografiskt lexikon. Посетено на 26 June 2019.