Фрејзер Кемпбел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Англија Фрејзер Кемпбел
Campbell, Fraizer.jpg
Лични податоци
Роден на 13 септември 1987 (1987-09-13) (34 г.)
Роден во Хадерсфилд, Англија
Висина &100000000000001720000001,72 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Кристал Палас Кристал Палас
Број 10
Младинска кариера
Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006-2009 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 2 (0)
2006-2007Антверпен 33 (21)
2007-2008Хал Сити Хал Сити 34 (15)
2008-2009Тотенхем Тотенхем 10 (1)
2009-2013 Сандерленд Сандерленд 58 (6)
2013-2014 Кардиф Сити Кардиф Сити 48 (13)
2014- Кристал Палас Кристал Палас 18 (4)
Репрезентација
2012- Англија Англија 1 (0)
 • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 26 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 јануари 2012

Фрејзер Ли Кемпбел (роден на 13 септември 1987 година) — англиски фудбалер кој игра за Кардиф Сити како напаѓач. Тој претходно играл за Манчестер Јунајтед, Антверпен, Хал Сити, Тотенхем и Сандерленд.

Како производ на академијата на Манчестер Јунајтед, Кембел напредувал до нивните прв тим во сезоната 2006-07. Тој направил четири настапи без погодок во неговиот мандат во клубот. Тој изминал период на заем во белгискиот клуб Антверпен, каде што тој постигнал 24 гола во 38 натпревари. Тој, исто така бил позајмуван и на Хал Сити и Тотенхем, каде што тој постигнал 15 гола во 37 натпревари и 3 гола во 22 натпревари, соодветно. Тој потпишал за Сандерленд на почетокот на сезоната 2009-10 за сума од 3.500.000 £. Неговите настапи во Сандерленд биле ограничени поради повредата на предните клучни лигаменти со која се здобил во својата втора сезона во клубот, како и повторното јавување на истиот проблем подоцна во сезоната. Тој се преселил во Кардиф во јануари 2013 година потпишувајќи со нив три и пол годишен договор.

Младоста и личен живот[уреди | уреди извор]

Роден во Хадерсфилд, Западен Јоркшир, Кембел пораснал во Манчестер Јунајтед-поддршка за домаќинство и студирал во Huddersfild Grammar School.[1] Како дете Кембел имал краток престој во центарот за извонредност на Хадерсфилд Таун, но тој бил скаутиран од страна на Манчестер Јунајтед на возраст од 10 години.[2] Тој, исто така играл за Стил Комон.[3] Неговиот помлад брат Ешфорд бил натпреварувач во The X Factor, како дел од мaшкиот бенд The Risk додека тие не биле изгласани за испаѓање во 5-тата недела.[4]

Кариера[уреди | уреди извор]

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Кембел потпишал со Академијата на Манчестер Јунајтед на 1 јули 2004 година. Тој веднаш направил големо влијание во клубот постигнувајќи 14 гола во 22 настапи за категоријата под-18 години во сезоната 2004-05.[2][5] Неговите настапи за младинскиот тим исто така, го довеле него да игра пет натпревари за резервите, за кој постигнал еден гол и тој бил повикан како замена за опрошталниот натпревар на Рој Кин на Олд Трафорд на 9 мај 2006 година, во кој Фрејзер се појавил во игра во 75-тата минута како замена за Киеран Ричардсон..[6] Подоцна тоа лето, тој го постигнал својот прв гол за клубот по влегувањето како замена на местото на Вејн Руни во пријателскиот натпревар против Маклсфилд Таун.[7]

Антверпeн[уреди | уреди извор]

Кембел се приклучил на белгискиот партнер клуб на Манчестер Јунајтед, Ројал Антверпен за време на сезоната 2006-07, каде неговото чувство за постигнување голови експлодирува што резултирало со тоа навивачите да му го дадат прекарот "Супер Кембел"[8] Неговите 21 гол во 31 старт му помогнале на Антверпен да избори место во баражите за пласман во првата Белгиска лига.

По враќањето во Манчестер Јунајтед од неговиот договор за заем, Кембел постигнал погодок со волеј-удар против Гленторан на 8 август 2007 година во пред-сезонски пријателски натпревар.[9] Тој го направил своето професионално деби за првиот тим на Јунајтед на 19 август 2007 година во дербито на Манчестер против Манчестер Сити, влегувајќи во игра во 73-тата минута како замена за Мајкл Карик.[10]

Хал Сити[уреди | уреди извор]

Кембел играјќи за Хал Сити

Кембел бил испратен на позајмица повторно во сезоната 2007-08, овој пат во Хал Сити во Чемпионшип лигата. Тој првично му се приклучил на Хал во октомври 2007 година на позајмица до јануари 2008 година,[11] и постигнал два гола на неговото домашно деби во победата со 3-0 над Барнсли[12] По натпреварот против Вулверхемптон на Boxing Day 2007, во кој тој постигнал еден гол и асистирал за друг,[13] Хал изразиле интерес за продолжување на заемот на Кембел до крајот на сезоната. Продолжувањето било комплетирано на 28 декември 2007[14]

Кембел ја заврши сезоната како најдобар стрелец на Хал, со 15 гола во 32 настапи. На 24 мај 2008 година, тој играше за тимот на Хал Сити кој постигнал промоција во Премиер лигата за првпат во нивната 104-годишна историја. Кембел обезбедил асистенција за голот на Дин Виндас во победата со 1-0 над Бристол Сити во Плеј-оф финалето на Вембли.

Хал Сити изрази силна желба да ги задржат услугите на Кембел за сезоната 2008-09, кога претседателот на Хал Сити, Пол Дуфен го опишал Кембел како "премногу добар за Чемпионшип". По неговите успеси, Хал се надевале дека ќе обезбедат траен договор или уште едно сезонски-договор за заем, во зависност од подготвеноста на Манчестер Јунајтед да му дозволи да оди. Сепак, Кембел во неколку наврати изрази желба да се врати на Олд Трафорд и да се обиде да се пробие во првиот тим, велејќи: "Сега сум назад во Јунајтед, планот е да се обидам да го пронајдам мојот пат до првиот тим. "Тој додал, "јас ќе продолжам да работам напорно и да се обидам да сторам доволно за да останам и да не си одам од таму."

Враќање во Манчестер Јунајтед[уреди | уреди извор]

Во јули 2008 година, Кембел бил повикан за пред-сезонската турнеја на првиот тим ма Манчестер Јунајтед во Јужна Африка, и токму тој го постигнал четвртиот гол за тимот во победата со 4-0 над Кајзер Чифс во финалето на Vodacom Challenge 2008.[15] Тој, исто така, го постигнал победничкиот гол за Јунајтед во прошталниот натпревар на Оле Гунар Солшер против Еспањол на 2 август 2008 година.[16] После натпреварот, менаџерот на црвените ѓаволи Алекс Фергусон посочил дека Кембел ќе остане во клубот за време на траењето на сезоната, наведувајќи "иднината на Фрејзер е тука"[17] Кембел го заработил својот прв победнички медал, кога влегол како замена во победата на Јунајтед на пенали над Портсмут во Комјунити Шилд.[18] На 17 август 2008, Кембел започнал како партнер во нападот на Вејн Руни во првиот натпревар од сезоната, Јунајтед одиграле нерешено 1-1 со Њукасл Јунајтед[19]

Тотенхем[уреди | уреди извор]

Кембел во дресот на Тотенхем на натпреварот против Виган

На 1 септември 2008 година, во последните мигови од летниот трансфер-прозорец, Хал Сити понудил сума од 7.000.000 £ за Кембел што била рекорд за клубот од централниот дел на Англија.[20] Сепак, тој наместо тоа потпишал за Тотенхем на едносезонска позајмица, како дел од трансферот на Димитар Бербатов во Манчестер Јунајтед за £ 30.750.000[21][22] Ова беше во спротивност со претходно тврдење на Фергусон дека Кембел ќе престојува во Јунајтед до крајот на сезоната. Тој го објаснил ова велејќи дека: "Тотенхем инсистирал на тоа дека тој да биде дел од договорот и Фрејзер го потпиша својот договор за да им се приклучи на една годината, па ние сме среќни со тоа."[23] Тој го направил своето деби за Тотенхем на 18 септември 2008 година, влегувајќи како замена во 56-тата минута на местото на Арон Ленон во натпревар од првиот круг на Купот на УЕФА во првиот натпревар против Висла Краков. Немаше ни 15 минути откако вегол во игра, Кембел му асистирал на Дарен Бент за победничкиот гол.[24] Кембел го постигна својот прв погодок за Тотенхем, стрелајќи двапати во мрежата на Ливерпул во победата со 4-2 во четвртиот круг од Лига купот, а исто така тој му додал на својот партнер во нападот Роман Павличенко за првиот гол во натпреварот.[25] На 15 ноември 2008 година, Кембел го постигнал својот прв погодок во кариерата во Премиер лигата, затресувајќи ја мрежата на Фулам во поразот на неговиот тим со 2-1.[26]

Хал Сити одбил да се откаже од Кембел и во јуни 2009 година кога тие се вратиле со понуда ос 6.000.000 £ за Кембел, која била прифатена од страна на Манчестер Јунајтед[27] Сепак, напаѓачот изјавил дека нема да одлучува за својата иднина сè до завршувањето на Европското првенство под 21-на година на кое тој настпувал со репрезентацијата на Англија.[28]

Сандерленд[уреди | уреди извор]

На 11 јули 2009 година, Кембел потпишал четиригодишен договор со Сандерленд откако Манчестер Јунајтед ја прифатил понудата од 3.500.000 £ (потенцијално може да се зголеми на 6.000.000 £), откако тој успешно ги поминал на медицинските тестови претходно истиот ден[29] Тој го постигнал својот прв гол за клубот во победата со 2-0 во Лига купот победата над Бирмингем Сити[30] На 28 декември 2009 година, Кембел соработувал во нападот со Дарен Бент со кого играл заедно и во Тотенхем против Блекбурн Роверс на Ивуд Парк во натпревар што завршил нерешено 2-2. Кембел постигнал два гола во ФА Купот против тимот од нон дивизијата Бароу на 2 јануари 2010 година. На 9 март 2010 година, Кембел го постигнал својот прв Премиерлигашки погодок за Сандерленд на против Болтон по само 41-на секунда во победата на неговиот тим со 4-0[31] Напаѓачот, исто така, постигнал гол во натпреварите од лигата и против Астон Вила и Барнли.[32][33]

Кемпбел ја започнал сезоната 2010-11 во голгетерска форма во пред-сезоната, постигнувајќи четири гола во пријателскиот натпревар против Хал Сити како и голови против Лестер Сити и Брајтон и Хов Албион. Оваа негова форма го натерала менаџерот Стив Брус, да го стави во почетниот тим за првиот натпревар во новата сезона во Премиер лигата, во кој Кембел ги одиграл сите 90 минути против Бирмингем Сити во ремито 2-2 на Stadium of Light.[34] Тој, исто така, го одиграл целиот натпревар во наредното лигашко коло кога Сандерленд му гостувал на Вест Бромвич Албион на The Hawthorns. Сепак, тој се здобил со повреда на предните главни лигаменти во победата со 1-0 на Сандерленд против Манчестер Сити на 29 август 2010 година што го оддалечило од терените за шест месеци[35] Стив Брус за ова изјавил: "Тоа е трагедија, но Фрејзер ќе се врати. Тој беше само на почетокот да покаже од она што го знае.

Кембел го направил своето враќање на тренинг во март 2011 година. И покрај тоа што навидум закрепнал од повредата, Кембел доживеал обновување на повредата на лигаментите во истото колено во подготовката за натпреварот против Манчестер Сити на 3 април 2011. Откако бил подложен на операција на 20 април 2011 година, било објавено дека Кембел ќе биде надвор од акција за 12 месеци. Оваа повреда го извади од игра Кембел до крајот на сезоната 2010-11 и голем дел од сезоната 2011-12. Иако бил предложен да се врати во март 2012 година, Стив Брус открил дека Кембел би можел да се врати во игра за периодот околу Божиќ - три месеци пред предвиденото.

Кембел постигна гол на неговото враќање за Сандерленд на 29 јануари 2012 година, влегувајќи како замена на полувремето на местото на Конор Викам против Мидлзборо во 4 круг од ФА Купот, каде што тој го постигнал изедначувачкиот гол за 1-1 на Stadium of Light.[36] Кембел го направил своето враќање во Премиер лигата на 1 февруари 2012 против Норич Сити, постигнувајќи го првиот гол и асистирајќи за вториот кој го постигнал Стефан Сесењон во победата со 3-0.[37] Во следната сезона тој постигнал само еден гол за Сандерленд и тоа против својот младински клуб Манчестер Јунајтед на Олд Трафорд, во поразот со 3-1, пред да си замине од Сандерленд.

Кардиф Сити[уреди | уреди извор]

На 21 јануари 2013 година, Кембел потпишал три и пол годишен договор со Кардиф Сити за сума која се верува во регионот дека изнесува 650,000 £. Тој го направил своето деби на 2 февруари 2013 против Лидс Јунајтед, каде што го постигнал единствениот гол на натпреварот во 64-тата минута по влегувањето како замена само две минути порано. На 16 февруари, Кембел постигнал два гола на неговото домашно деби против Бристол Сити, а потоа тој додал уште два гола против Вулверхемптон следната недела. Кембел бил именуван за играч на првенството за месецот февруари 2013, откако ги постигнал сите пет гола на Кардиф во текот на месецот. На последниот ден од сезоната 2012-13, Кембел постигнал погодок против својот поранешен клуб Хал Сити, завршувајќи ја својата прва сезона со сините птици со седум гола во 12 настапи.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

На 23 февруари 2012 година, и покрај само 6-те лигашки голови во 4 години, Кембел го добил својот прв повик за настап за селекцијата на Англија за пријателскиот натпревар против Холандија. Привремениот менаџер на Англија Стјуарт Пирс изјавил дека неговите амбиции биле да избере млади играчи за пријателскиот натпревар. Тој го направил своето деби во 80-тата минута, кога Англија загубила со 3-2 поради погодокот во надополнетото време на Арјен Робен.

Репрезентативни настапи и голови[уреди | уреди извор]

Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― Англија
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
29-2-2012 Лондон Англија Англија 2 – 3 Холандија Холандија Пријателска -
Вкупно Настапи 1 Голови 0

Титули[уреди | уреди извор]

Англија Манчестер Јунајтед[уреди | уреди извор]

Велс Кардиф Сити[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Simon Bird (30 April 2010). „Fraizer Campbell: I won't be able to go home if my goal stops Manchester United winning the title“. Mirror Football. Посетено на 3 January 2011.
 2. 2,0 2,1 Rob Mason (21 November 2009). „red&white“. Sunderland Matchday Programme. York: Ignition Publications Ltd. (07): 52–55. |access-date= бара |url= (help)
 3. „Stoke City: Old pals breach the Potteries' footballing divide“. The Sentinel: The New Green UN. 15 October 2011. стр. 3. Архивирано од изворникот на 2011-10-17. Посетено на 15 October 2011.
 4. Katy Wheeler (5 November 2011). „Sunderland striker Fraizer Campbell's brother sings to stay in the X Factor“. Sunderland Echo. Посетено на 7 November 2011.[мртва врска]
 5. „Fraizer Campbell“. Sunderland A.F.C. Посетено на 21 December 2011.
 6. „Roy Keane Testimonial 2006“. Celtic Programmes Online. Архивирано од изворникот на 2013-06-21. Посетено на 3 January 2011.
 7. БиБиСи Спорт, уред. (31 јули 2006). „Маклесфилд 1-2 Манчестер Јунајтед XI“. Посетено на 3 јануари 2011.
 8. Премиер Лигата, уред. (11 јули 2009). 12.306 ~ 1719921,00 html „Сандерленд го доведе Кембел“ Проверете ја вредноста |url= (help). Посетено на 3 јануари 2011.[мртва врска]
 9. БиБиСи Спорт, уред. (8 август 2007). „Гленторан 0-3 Манчестер Јунајтед“. Архивирано од bbc.co.uk/sport1/hi/football/eng_prem/6937798.stm изворникот Проверете ја вредноста |url= (help) на 2013-07-11. Посетено на 3 јануари 2011.
 10. Крис Биван (19 август 2007). „Манчестер Сити 1-0 Манчестер Јунајтед“. BBC Спорт. Посетено на 19 август 2007.
 11. Хал Сити AFC, уред. (18 октомври 2007). „Кембел се приклучи на заем“. hullcityafc.net. Посетено на 22 октомври 2007.[мртва врска]
 12. БиБиСи Спорт, уред. (22 октомври 2007). „Хал 3 - 0 Барнсли“. Посетено на 3 јануари 2011.
 13. БиБиСи Спорт, уред. (26 декември 2007). „Хал 2-0 Вулверхемптон“. Посетено на 1 јануари 3, 2011. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
 14. Скај Спорт, уред. (4 јануари 2008). „Заемот на Кембел во Хал Сити се продолжува“. Посетено на 3 јануари 2011.[мртва врска]
 15. „Кајзер Чифс - Манчестер Јунајтед 0-4“. London: The Sun. 27 July 2008. Посетено на 3 January 2011.
 16. „Манчестер Јунајтед го совлада Еспањол во прошталниот натпревар на Оле Гунар Солшер“. The Daily Telegraph. 2 August 2008. Посетено на 7 November 2011.
 17. БиБиСи Спорт, уред. (3 август 200). „Фергусон ќе мѕ даде шанса на Кембел“. Посетено на 3 август 2008.
 18. Cris Bevan (10 август 2008). БиБиСи Спорт (уред.). .uk/sport1/hi/football/7549022.stm „Манчестер Јунајтед 0-0 Портсмут“ Проверете ја вредноста |url= (help). Посетено на 3 јануари 2011.
 19. Џонатан Стивенсон (август 17, 2008). БиБиСи Спорт (уред.). „Манчестер Јунајтед 1-1 Њукасл“. Архивирано од bbc.co.uk/sport1/hi/football/eng_prem/7551173.stm изворникот Проверете ја вредноста |url= (help) на 2013-07-11. Посетено на 3 јануари 2011.
 20. „Хал Сити ја потврдија нивната понуда од £7 милиони за напаѓачот на Јунајтед Фрејзер Кембел“. Лондон: Daily Mail. 30 август 2008. Посетено на 3 јануари 2011.
 21. БиБиСи Спорт, уред. (1 септември 2008). co.uk/sport2/hi/football/teams/m/man_utd/7592272.stm „Манчестер Јунајтед го комплетираше трансферот на Бербатов“ Проверете ја вредноста |url= (help). Посетено на 1 септември 2008.[мртва врска]
 22. Тотенхем (уред.). „Manchester Јунајтед постигна договор“. Посетено на септември 2008. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
 23. „Campbell still in Reds plans“. Manchester Evening News. 6 September 2008. Архивирано од изворникот на 2012-11-12. Посетено на 3 January 2011.
 24. Фил Довкинс (18 септември 2008). БиБиСи Спорт (уред.). „Тотенхем 2-1 Висла Краков“. Архивирано од / europe/7615242.stm изворникот Проверете ја вредноста |url= (help) на 2009-03-03. Посетено на 3 јануари 2011.
 25. Сем Лион (12 ноември 2008). „Тотенхем 4-2 Ливерпул“. BBC Спорт. Посетено на 13 ноември 2008.
 26. Џејми Лиливајт (15 ноември 2008). БиБиСи Спорт (уред.). „Фулам 2-1 Тотенхем“. Посетено на 26 октомври 2009.
 27. БиБиСи Спорт, уред. (7 јуни 2009). .uk/sport1/hi/football/teams/h/hull_city/8088111.stm „Понудата на Хал за Кембел е прифатена“ Проверете ја вредноста |url= (help). Посетено на 8 јуни 2009.
 28. Скај Спорт, уред. (20 јуни 2009). 26356,12182 _5390699, 00.html „Кембел подготвен да биде трпелив“ Проверете ја вредноста |url= (help). Посетено на 20 јуни 2009.[мртва врска]
 29. „Сандерленд го доведе Кембел“. BBC Спорт. 11 јули 2009. Посетено на 11 јули 2009.
 30. БиБиСи Спорт, уред. (22 септември 2009). „Сандерленд 2-0 Бирмингем“. Посетено на 7 ноември 2011.
 31. Фил Довкинс (9 март 2010). БиБиСи Спорт (уред.). „Сандерленд 4-0 Болтон“. Посетено на 2 јануари 2011.
 32. Лес Рупанарин (24 март 2010). БиБиСи Спорт (уред.). „Астон Вила 1-1 Сандерленд“. Посетено на 7 ноември 2011.
 33. Еими Луис (април 17, 2010). БиБиСи Спорт (уред.). . STM „Сандерленд 2-1 Барнли“ Проверете ја вредноста |url= (help). Посетено на 7 ноември 2011.[мртва врска]
 34. Крис Вајат (август 14, 2010). БиБиСи Спорт (уред.). co.uk/sport1/hi/football/eng_prem/8901729.stm „Сандерленд 2-2 Бирмингем“ Проверете ја вредноста |url= (help). Посетено на 7 ноември 2011.[мртва врска]
 35. БиБиСи Спорт, уред. (август 31, 2010). „Напаѓачот на Сандерленд Фрејзер Кембел надвор од игра за шест месеци“. Посетено на 2 јануари 2011.
 36. БиБиСи Спорт, уред. (29 јануари 2012). „Сандерленд 1-1 Мидлзборо“. Посетено на 29 јануари 2012.
 37. БиБиСи Спорт, уред. (1 февруари 2012). „Сандерленд 3-0 Норич“. Посетено на 2 февруари 2012.