Фреснедила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фреснедила

Знаме

Амблем
Земја Шпанија
Автономна област Кастилја и Леон
Провинција Авила
Општина Фреснедила
Површина
 • Вкупна 24 km2 (9 sq mi)
Надм. вис. 622 m (2,041 ft)
Население (2006)
 • Вкупно 102
 • Густина 4,3/km2 (110/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Фреснедила е општина која се наоѓа во провинција Авила, во автономната покраина Кастилја и Леон.