Прејди на содржината

Фредрик Бакман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фредрик Бакман
Фредрик Бакман на саем за книги 2013
Бакман на саем за книги 2013
Роден/а2 јуни 1981(1981-06-02)(43 г.)
Brännkyrka во Söderort, Шведска
ЗанимањеКолумнист, Блогер, and Романописец
НационалностШвеѓанец
Период2012 – до сега
Жанр
Значајни дела
Сопруг/аНеда Шафти Бакман
Потпис
мрежно место
fredrikbackman.com

Фредрик Бакман (2 јуни 1981, Хелсингборг) — шведски колумнист, блогер и писател. Автор e на Човекот по име Уве (2018), Баба ми ве поздравува и ви се извинува (2018), Брит-Мари беше овде (2019), Живот за животот (2020) и Секое утро патот до дома е сè подолг и подолг (2020). Тие се бестселери во неговата родна Шведска. Објавени се низ целиот свет на повеќе од дваесет и пет јазици.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Бакман пораснал во Хелсингборг. Пишувал за Хелсингборг Дагблад и списанието Мур. Како романописец дебитирал во 2012 година со Човекот по име Уве. Книгата била адаптирана како филм со ист наслов и бил премиерно прикажан на 25 декември 2015 година.[2]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Бакман е оженет со Неда Шафти Бакман и имаат две деца.[3][4]

Библиографија[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

 1. „Fredrik Backman's Biography“. Simon & Schuster. Посетено на 15 February 2016.
 2. „A Man Called Ove (2015)“. Swedish Film Database. Посетено на 15 February 2016.
 3. „Interview with Fredrik Backman“. ajour.se. Посетено на 15 February 2016.
 4. Backman, Fredrik (2016). Britt-Marie Was Here. Trivia-On-Books.
 5. „A Man Called Ove“. Simon & Schuster. Посетено на 15 February 2016.
 6. „Fredrik Backman's Biography“. Litlovers. Посетено на 15 February 2016.
 7. Things my son needs to know about the world. worldcat.org. OCLC 1061304451. Посетено на 7 August 2019.
 8. „My Grandmother Asked Me to Tell You She's Sorry“. Simon & Schuster. Посетено на 15 February 2016.
 9. „Britt-Marie Was Here“. Simon & Schuster. Посетено на 15 February 2016.
 10. „And Every Morning the Way Home Gets Longer and Longer: A Novella“. Simon & Schuster. Посетено на 1 August 2017.
 11. „The Deal of a Lifetime: A Novella“. Simon & Schuster. Посетено на 21 December 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]