Фредерико Гуедеш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Фред
Fred
Лични податоци
Роден на 3 октомври 1983 (1983-10-03) (31 г.)
Роден во Теофило Отони, Бразил
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Флуминенсе
Број 9
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002-2004 Америка Минеиро 29 (9)
2004–2005 Крузеиро 43 (41)
2005–2009 Лион 87 (34)
2009- Флуминенсе 170 (110)
Репрезентација
2005- Бразил 30 (16)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 септември 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Фредерико Чавес Гуедеш, подобро познат по неговиот прекар Фред (роден во Теофило Отони), е бразилски фудбалер кој игра како напаѓач за бразилскиот клуб Флуминенсе.[1]

Титули[уреди | уреди извор]

Клубови[уреди | уреди извор]

Франција Олимпик Лион[уреди | уреди извор]

Бразил Флуминенсе[уреди | уреди извор]

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]