Фреден (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Фреден (германски: Freden) — поранешна општинска заедница во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште било во општината Фреден. На 1 ноември 2016 година била распуштена.

Општинската заедница Фреден се состоела од следниве општини:

  1. Ефероде
  2. Фреден
  3. Ландвер
  4. Винценбург

Координати: 51°55′59″ N; 9°54′00″ E / 51.933° СГШ; 9.900° ИГД / 51.933; 9.900