Фрегула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фрегула
ВидТестенини
Земја на потеклоСардинија
Cookbook: Фрегула на Викикниги 

Фрегула е вид на тестенини од гриз произведени во Сардинија.[1]

Фрегула, достапна во различни големини, се прави така што гризот се „витка“ во големо земјен сад и се тостираат во рерна. Доаѓа во форма на неправилни топчиња со дијаметар помеѓу 2 и 6 милиметри.[2]

Типична подготовка на фрегула е со прелив од школки.[3] Јадењето добиено на овој начин се нарекува frègula de còciula (на сардински јазик), што значи „фрегула од школки“.

Производството на фрегула секако има античко потекло.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Carlo Cracco (2014). Sardegna. Corriere della Sera. ISBN 88-6126-704-1.
  2. „Saluti gastronomici dalla Sardegna: sa fregula“.
  3. Daniela Guaiti (2010). Sardegna. Edizioni Gribaudo. стр. 47. ISBN 88-7906-835-0.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]