Фрајнсхајм

Од Википедија — слободната енциклопедија

Фрајнсхајм е град во Германија, во Рајнланд-Пфалц.

Се наоѓа во областа Бад Диркем. Предмет на администрација на Фрајнсхајм. Населението е 5012 луѓе (31 декември 2010 година).[1] Зафаќа површина од 13,61 км². Официјалната шифра е 07 3 32 019.

Атракции[уреди | уреди извор]

Фрајнсхајм, железна порта на градскиот ѕид

Музеи[уреди | уреди извор]

  • Историски музеј на играчки во Фрајнсхајм
  • Музеј на занаети во Фрајнсхајм

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]