Фрасдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фрасдорф
Градски дел во Зидлихес Анхалт
Црквата на Фрасдорф
Црквата на Фрасдорф
Фрасдорф is located in Германија
Фрасдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Зидлихес Анхалт
Основни податоци
Површина 3 км2
Надм. височина 81 м
Население 242  (31 декември 2006)
 - Густина 81 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06386
Повик. бр. 034977
Координати 51°44′N 12°7′E / 51.733° СГШ; 12.117° ИГД / 51.733; 12.117Координати: 51°44′N 12°7′E / 51.733° СГШ; 12.117° ИГД / 51.733; 12.117

Фрасдорф (германски: Fraßdorf) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Зидлихес Анхалт.