Франческо Борело

Од Википедија — слободната енциклопедија

Франческо Борело (16 јануари 1902 година - 9 мај 1979 година) - италијански професионален фудбалер кој играл како напаѓач.

Играл 10 сезони за ФК Про Верчели.

Тој го одиграл својот единствен натпревар за Фудбалската репрезентација на Италија на Италија на 9 март 1924 година во натпревар против Шпанија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]